IRSKO

Druhý největší z anglických ostrovů, nesoucí stejný název – Irsko. O území se dělí se severním Irskem, které náleží Spojenému království. Ostrov je známý především keltskou kulturou, duchy a skřítky a druidskými legendami. Vědecké údaje uvádějí, že se ostrov oddělil od evropského kontinentu po poslední době ledové, a proto místní fauna a flora není tak bohatá jako v jinde v Evropě. Teploty jsou proměnlivé vlivem Atlantického oceánu, který přináší teplý vánek a vlhkost. Díky mírnému přímořskému klimatu, častým dešťům a bujné vegetaci nese přezdívku „Smaragdový ostrov“.
     

» Více

Irsko je prosperující země s jednou z nejvyšších životních úrovní na světě. Oficiální jazyk je angličtina a irský dialekt. Irové rádi projevují národní hrdost, ale není třeba se bát, angličtina převládá, lidé jsou přátelští a dobrosrdeční. Podle odhadů žije v Irsku 4 mil. obyvatel z nichž 59% ve městech. Do hlavního města Dublinu i ostatních destinací, lákají turisty hlavně tradiční hospůdky s Guiness pivem nebo proslavenou irskou whisky, šenky i slibně se rozvíjející obchod. Na svátek „St.Patrick Day“ /17.3./, se roztančí celá města a lidé slaví i v ulicích.
Těm kdo rádi nakupují určitě stojí za to, prohlédnout si svetry z ostrova Aran i další výrobky z vlny nebo šperky inspirované keltskými mýty.  Za zmínku stojí také hudební nástroje nebo věhlasní literáti jako byl G.B. Show, W.B.Yeatse, S. Beckett. V neposlední řadě i populární hudební skupiny jako U2 a Cramberries, o zábavu rozhodně není nouze. Noční život ve městech, plno historických památek, festivaly, pouliční umělci a hlavně muzika, kontrastují s klidem v panenské i když drsné přírody. Během výletů se můžete zastavit v malebných vesničkách, ochutnat místní specialitu – guláš z jehněčího masa „Irish Stew“ nebo silnou irskou kávu.
Láká vás Irsko a chcete si zdokonalit angličtinu? Máte možnost výběru z nabízených škol i zajímavých destinací. Jazykové školy v Irsku navštěvují ročně stovky studentů všech věkových kategorií z celého světa. Kvalitní výuka a přátelská atmosféra ve školách, bohatá historie země, pulsující města a úchvatné přírodní scenérie, vám nabídnou nezapomenutelné zážitky.

Města, která stojí za návštěvu. . .

Belfast
Hlavní město Severního Irska, druhé největší po Dublinu. Ze severu lemováno kopci včetně známého Cavenhillu, jenž byl inspirací pro Swiftovy „Gulliverovy cesty“. Ústí řeky Lagan a přírodní zátoka Belfast Lough ho činí ideálním místem pro loďařský průmysl. Společnost Harland and Wolf – byly ve své době největší loděnice na světě, právě tady byl postaven proslulý a bohužel nešťastně známý Titanic. Jedno z nejdynamičtějších měst v Evropě si přirozenou cestou získává návštěvníky ze zahraničí. Místní obyvatelé jsou vlídní, přátelští a vždy vás rádi uvítají. Severní ostrov je ideálním místem k rybaření, plachtění, golfu nebo poznávání přírodních krás. Většina ulic ve městě je tvořena pěšími zónami a právě v nich se začíná znovu rychle rozvíjet kulturní život, každoročně se tu pořádají 2 festivaly – filmový a festival v Queens. Ve městě sídlí BBC Northern Ireland nebo taky UTV. Setkáte se s mnoha architektonickými styly, od starých až po moderní, jako třeba koncertní síň Waterfront Hall, nebo byla ostavena nejvyšší budova v Belfastu – Aurora Tower.

Cork
Druhé největší město Irské republiky založené v roce 1606 – hlavní město provincie Munster. Název je odvozen od slova „corcach“ /bažina/, protože bažiny se táhnou podél řeky Lee protékající městem. Centrum má převážně historický charakter, ale moderní budovy mají také své místo, mnohé z nich patří universitnímu kampusu. Setkáte se s keltskou historií, přes kulturní akce nebo golf, až po úchvatné přírodní scenérie. Bezpečný přístav, spousta vodních kanálů a mostů jsou jedním z jeho charakteristických znaků. Sait Ann´s Shadon – kostel z roku 1722, Sait Fin Barre´s Cathedral, poblíž řeky Lee – patronka města, dokončena stavitelem W.Burgesem v roce 1878 a další památky typické pro uplynulá století včetně university postavené v Tudorsko-Gotickém slohu. Rušný noční život, stovky hospůdek, diskoték, divadel a klubů určitě uspokojí vaše nároky stejně jako výlety do okolí

Dublin
Hlavní a největší město Irska ležící v ústí řeky Liffey. Město s velkou koncentrací mladých lidí a přitom silnou tradiční kulturou. Podnebí má podobné jako Skotsko. Historické centrum je plné původních hospůdek, restaurací, tradiční hudební klubů a původních gregoriánských staveb. Za zmínku stojí Katedrála Sv.Patrika, ve které působil a je pochován Jonathan Swift – autor Gulliverových cest. Univerzitní město a studentský život s pohostinnou atmosférou, Dublin je kulturní centrum Irska. Určitě nejznámější mezi mladými je skupina U2 a jejich „leadr“ Bono. Bohatou historii, kulturní život a přírodní krásy to vše Dublin nabídne. Večer najdete spoustu barů s živou hudbou od tradiční irské a k jazz- rock music.

Galway
Západní Irsko – provincie Connacht. Třetí největší město ležící na řece Corrib u pobřeží Atlantského oceánu, díky čemuž je po staletí i významným přístavním městem západního Irska. Univerzitní město nabízí mnoho historických památek i kulturní a sportovní vyžití. Každoročně se pořádá několik uměleckých a hudebních festivalů, ve městě můžete hrát golf, tenis nebo na město shlížet z hřbetu koně. Je centrem tradiční irské lidové hudby, kterou můžete slyšet v místních hospůdkách nebo v ulicích. Okolí láká k výletům do přírody a návštěvníci by si rozhodně neměli nechat ujít výlet na majestátní útesy Cliffs of Moher vzdálené jen hodinu jízdy z města. Do Dublinu se dostanete za slabé dvě hodinky.

» Skrýt

Vyberte školu v:

Belfast
Cork
Dublin