Studuj, pracuj, cestuj, poznávej – celý svět čeká!

Ještě nemáš úplně jasno, potřebuješ už jen postrčit?

Pomůžeme s výběrem studijního programu, se vím rádi poradíme. Správně se rozhodnout a připravit se na cestu zabere nějaký čas, zvláště u vízových destinací a dlouhodobých pobytů, ale není proč se stresovat, stačí jen dobře plánovat a udělat si jasnou představu. Konečne se rozhodnete kde, kdy, co a jak dlouho chcete studovat, my zařídíme vše potřebné a vy se můžete v klidu připravit na cestu. Co by mělo inspirací či důvodem cesty?

Při výběru destinace, kurzu a délky pobytu vezmi v úvahu. . .

 • Záliby, zájmy a potřeby, . . .
 • Termín odjezdu a délku plánovaného pobytu
 • Podnebí, které vám vyhovuje
 • Typ kurzu a délku pobytu
 • Pracovní možnosti v dané lokalitě
 • Svou úroveň angličtiny před odjezdem
 • Důvody ke studiu – jazyk, kariéra, cestování, zábava, . . .
 • Finanční možnosti
 • Pracovní vytížení doma

Předem si ověř za kolik to bude, spočítej náklady. . .

Vyberete vhodnou destinaci, školu a kurz nebo kurzy. Obdržíte nezávaznou předběžnou kalkulaci, uděláte si představu o nákladech spojených s pobytem, rozhodnete se jak upravit časový harmonogram a jaké služby vám budou vyhovovat. Seznámíte se s podmínkami školy a vyplníte přihlášku, podepíšeme smlouvu a vše je připravené. Potvrzením přihlášky získáte od vybrané školy pozvánku ke studiu, tzv. – potvrzující dopis – Confirmation Letter, Letter of Acceptance nebo Letter of Offer.

Základní údaje pro přihlášku – “Application form”. . .

 • Základní osobní údaje
 • Požadovaný typ studia
 • Termín kurzu a délka studia
 • Požadovaný typ víz
 • Výběr ubytování + rezervaci
 • Další servis – pojištění, letenka, odvoz z letiště, . . .
 • Potvrzení o přijetí ke studiu. . .

Po zaplacení školného /vždy předem/, získáte potvrzení o přijetí do vybraného kurzu – různé varianty podle destinace a školy. Dokument je důležitý obecně, ale především pro žádost o studentské vízum ve vízových destinacích. Potvrzující dopis je jednou z hlavních podmínek pro podání žádosti o studentské vízum do všech vízových destinací a slouží zároveň jako potvrzení o zaplacení kurzovného!

Vízum a proces vyřizování. . .

Po přijetí do kurzu, následuje vyřízení platby trochu papírování a získáte tzv. “Confirmation Letter”, na základě kterého lze žádat o vízum. Na dobu kratší než 3-6 měsíců /podle vybrané destinace/ – získáte vízum turistické a potvrzení o přijetí ke studiu nemusíte předkládat imigračnímu úředníkovi při příletu na místo určení. Pro dlouhodobé pobyty je tento dokument nezbytný! Vízum můžete vyřídit sami nebo využít naší asistence. Žádosti o turistické vízum kamkoliv a dnes už obvykle i studentské vízum, lze žádat pouze on-line, jen některá vyřizují ambasády.

Budeš cestovat a potřebovat bydlet – ubytování, letenka /jízdenka/. . .

Rezervaci vhodného ubytování vám zajistíme dle přání zároveň s výběrem pobytu nebo následně po obdržení víz do vízových destinací. Letenku s datem odpovídajícím vybranému kurzu doporučujeme zajistit až po vyřízení všech formalit, zláště až po získání potřebného víza. Je náročné řešit změnu letenky v případě, že by se vyskytl jakýkoliv problém – poradíme, pomůžeme! Rezervace a vystavení letenky, potvrzení a doplatek za ubytování, cestovního pojištění, transfer z letiště a další doplňkové služby jsou součástí kompletního servisu

Přílet do vybrané destinace. . .

Bezvízově bez problémů kamkoliv. Po příletu do země s vízovou povinností prověří imigrační úředník vaše dokumenty. Bude požadovat pas s vízem a vyplněnou kartu o vstupu do země, kterou obdržíte v letadle. Může se ptát na účel cesty, požadovat potvrzení o přijetí do školy – zmiňovaný “Confirmation Letter” “Letter of Acceptance“, proto mějte dokument připravený. Může požadovat dokument k cestovnímu pojištění na celou dobu pobytu /zvláště v Kanadě/ nebo doklad o dostatečném finančním krytí /například Nový Zéland/. Vyzvednutí a odvoz z letiště do místa ubytování si můžete rezervovat v rámci servisu.

Čeká tě návštěva školy – první den. . .

 • Absolvujete vstupní test a budete zařazeni do kurzu podle vaší stávající úrovně znalosti jazyka
 • První den školy „Orientation day“ – seznámíte se školou, vybavením, způsobem výuky
 • Následuje procházka městem, seznámení s místní dopravou, kulturou, službami, apod.
 • Během prvních dnů si vyřídíte po škole úřední věci – zdravotní kartu, bankovní účet, daňové číslo /zvláště u dlouhodobých pobytů a pobytů s pracovním povolením

 

Než začneš balit

Škola je zajištěna, první kroky máte za sebou a nastává chvíle kdy se hodí stručný návod co a jak bude potřeba zařídit před odjezdem. Zvládnout pár formalit a soustředit se na příjemnější věci. Informace využijte pokud se chystáte do zemí Evropské unie, ale i kamkoliv jinam.

Časový harmonogram – sepiš seznam. . .

Při slovním spojení „studium v zahraničí“ se mnohým vybaví kromě nových zážitků i administrativní peklo spojené s úřady, pojišťovnou, bankou, atd. Sepište termíny, které musíte dodržet, připravte si seznam dokumentů a povolení, které si musíte opatřit a vyřídit. Určíš si tak priority a vyhnete se oblíbenému „honění termínů na poslední chvíli“ či explozi mozku z důvodu přetížení. Budete mít jistotu, že neprošvihnete odeslat důležitý dokument a nakonec v pořádku nastoupíte ke studiu. Jednoduše vytvořte seznam věcí, které musíte vyřídit.

Finance – spočítej výdaje. . .

Připraveni nejsou překvapeni a nežmoulají v půlce měsíce poslední desetieurovku. Před cestou si ověřte ceny potravin, městské dopravy, pojištění a další informace, které by mohly být důležité. Zvažte nezbytné měsíční výdaje, kolik možná navíc například na výlet, na pivko či kávu nebo dokoupit co jste zapomněli přibalit. Železnou zásobu na bankovním účtu nemusíte vyčerpat hned první měsíc, mějte finanční rezervu – vyjít s penězi se naučíte v průběhu pobytu. Můžete najít dobře placenou práci, ale neofrňujte se nad pracovní příležitostí když nebude zrovna podle představ, uvědomte si proč do práce chodíte a hlavně si časem můžete najít jinou.

Bankovní účet – poptej se předem. . .

V cílové zemi zjistíte, že úroveň bankovních poplatků bývá srovnatelná nebo levnější než u českých bank. Často není vyžadována ani fyzická přítomnost na pobočce. Některé banky umožňují založení konta přes internet a některé mají pobočky v Praze nebo ve větších příhraničních městech. Některé vyžadují jen úředně ověřený podpis. K založení banovního účtu v zahraničí potřebujete obecně dva doklady totožnosti, u některé banky potvrzení o přechodném bydlišti v dané zemi (lze dodat i zpětně), či potvrzení o studiu.

Dlouhodobý pobyt – ověřte si jak to funguje. . .

V rámci EU nepotřebujete vízum nebo povolení k pobytu. O podmínkách ostatních zemí se informujte na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí. V zemích EU je nutné hlásit dlouhodobý pobyt na příslušném úřadě nebo cizinecké policii, vízové destinace vyřizují školy nahlášením imigračními úřadu. Za poplatek /v EU/ obdržíte potvrzení o přechodném bydlišti – jakýsi průkaz poskytující podobná práva jako domácím obyvatelům – můžete založit účet v bance, pronajmout byt apod. Doporučujeme oslovit ochotného spolužáka nebo známého, který vám s jednáním na úřadech pomůže.

Ubytování – získej přehled. . .

Ceny a úroveň ubytování se liší v jednotlivých zemích. Školy obvykle sami nabízí různé možnosti nebo si bydlení můžete hledat sami. S dostatkem financí je rozhodování určitě jednodušší. Kolej znamená méně soukromí, nekonečné párty, ale snadné seznámení s lidmi a je zpravidla blízko školy, takže se po příjezdu neztratíte cestou a ušetříte za městskou dopravu. Všude ve městech najdete pokoje nebo menší byty k pronájmu – cenově srovnatelné nebo o něco dražší. K pronájmu potřebujete potvrzení o nahlášení pobytu na úřadě, hotovost na kauci, doklad totožnosti, možná potvrzení o výši příjmu, respektive jestli vůbec nějaký máte. Výhodou privátu je možnost přistěhovat a odstěhovat se kdykoli, na kolejích nebo ubytovnách dostanete obvykle smlouvu od září do září.

Pojištění – neplať zbytečně. . .

Ujasněte si, budete-li v zahraničí déle než 6 měsíců, pak máte možnost dle zákona, odhlásit se u zdravotní pojišťovny v ČR. Ohledně návodů a doporučení existují komunitní stránky, kde si lidé vzájemně sdílejí zkušenosti a rady pro zřízení pojištění v dané zemi. Obecně platí doporučení o cestovním pojištění. S kartou pojištěnce EU budete v zemích EU ošetřeni stejně jako občané dané země. Zdravotnictví není levné nikde, přemýšlejte o pojištění dříve, než ho budete potřebovat. Nechte si v pojišťovně vysvětlit jaké služby zahrnuje, zda jsou pojistné částky dostatečné a nezapomeňte se informovat, co dělat a kam volat když se skutečně něco stane. Ve vízových destinacích se pojištění liší.

Pro případ nouze – ulož si kontakty. . .

Ukradnou vám pas, omylem něco zničíte, potká vás katastrofa. Pak není na škodu mít u sebe důležité kontakty na instituce, které vám dokážou pomoci. Zjistěte sídlo české ambasády ve vybrané zemi, mějte telefon na: hasiče, záchranku a policii. Nenechte doma vizitku asistenční služby cestovního pojištění a pořiďte si co nejdříve místní SIM kartu s novým telefonním číslem, abyste měli z čeho volat. Volat rodičům a kamarádům domů můžete přes Skype, ušetříte na výlet nebo večeři navíc.

 

Rady praktické

Pracovní úřad – odhlašte se
Odhlásit se musíte v každém případě, pokud pobíráte podporu v nezaměstnanosti tak nejméně 4 týdny, získáváte právo požádat o transfer podpory např. do Anglie. Český úřad práce požádejte o formulář E303 a po příjezdu do země EU /nejpozději do 7 dnů/, se zaregistrujete u místního pracovního úřadu (např. Anglie – Jobcentre Plus). Zajistěte si exportované dávky v nezaměstnanosti z ČR. Doba převodu je omezena! Po uplynutí stanovené doby nebo v případě, že najdete práci, se musíte odhlásit.

Zdravotní pojišťovna – přerušte měsíční platby
Pokud návštěvu své pojišťovny před dlouhodobým výjezdem zanedbáte, hrozí vám vysoké penále, nepodceňujte to! Před odjezdem, oznamte své pojišťovně na jak dlouho odjíždíte a zjistěte možnosti pojištění. V případě, že máte prokazatelně zajištěné zdravotní pojištění v cílové zemi na celou dobu pobytu, déle než 6 měsíců /100% platí u vízových destinací/, a jste plátce VZP, máte ze zákona právo povinné měsíční platby v ČR přerušit.

Banka – zrušte účet nebo snižte tarify
Zrušte účet nebo požádejte o snížení tarifu na co nejnižší, budete platit pouze za vedení účtu. Této variantě se banky obvykle chtějí vyhnout a nabízejí „výhodné“ možnosti, např. možnost bezplatného výběru z bankomatu. Trvejte na svém, o žádné služby neprojevujte zájem. Pokud budete služby své české banky využívat i v zahraničí, informujte se o poplatcích. Pomůže internetového bankovnictví, případně vyřiďte plnou moc pro rodiče nebo jinou důvěryhodnou osobu, která vás bude zastupovat v jednání s bankou. Zkontrolujte platnost karty a výši limitu!

Bankovní výpis – požádejte o výtisk s razítkem
Pokud máte v plánu v cizině pracovat a platit účty, budete si po příjezdu muset otevřít bankoní účet v místní bance, což občas může být problém. Banka bude chtít kromě dokladu identity i doklad vaší místní adresy, např. „utility bill“, který je obdobou našeho Inkasa. Budete-li např. sdílet byt se spolubydlícími „utility bill“ bude napsán na jednoho z vás a vy „důkaz“ mít nebudete. Dokázat to můžete i jinak, pokud znáte adresu ještě před odjezdem, zajděte do banky doma a požádejte o výpis účtů za poslední tři měsíce, psaný v angličtině adresovaný na vaši novou adresu. Možná čeští bankovní úředníci budou vstřícní, ale zkuste to společně vymyslet. Vaše banka může mít v dané zemi pobočky /GE Money Bank, Citibank a další, . . ./, požádejte o otevření účtu u stejné banky v cizině, mohli být vstřícní.

Telefon – Mobil na paušál – zabezpečte splácení
Pokud platíte paušálně, zajistěte někoho, kdo bude účet platit nebo zajistěte v bance dostatek financí a trvalý příkaz. Mobil odblokujte do všech sítí, v cizině si nejspíš zakoupíte novou SIM kartu. Najdete asi všechny operátory vyskytující se v ČR, ovšem nabídka je větší, může se stát, že vás zaujme jiný poskytovatel.

Pošta – vyřiďte plnou moc
Tušíte, že vám v době pobytu v zahraničí budou chodit doporučené zásilky? Zajděte na poštu a vyřiďte plnou moc v rámci České pošty. Pro státní úřady a vyřizování vašich záležitostí jinou osobou budete potřebovat plnou moc úředně uvěřenou.

Lékař – zvláště zubař, gynekolog, optik, dermatolog, jiní odborníci
Zubař, optik a jiní odborní lékaři jsou v cizině poměrně drahá záležitost, proto si před odjezdem zajděte na prohlídky. Za nadstandardní krémy, léky a předpisy platíte navíc, např. u kožních problémů, na které dostáváte přípravek v ČR zdarma, zásobujte se! Ale například antikoncepci v případě, že jedete do Anglie, kupovat nemusíte, dostanete zdarma. Pro převoz speciálních léků, předepsaných lékařem budete potřebovat lékařskou zprávu v angličtině a speciální pas, zvláště pro země s vízovou povinností!

Finanční závazky – zabezpečte splácení půjček
Máte-li půjčku, hypotéku, leasing nebo jakékoliv jiné povinné splátky, ujistěte se, že máte dostatečné množství peněz na účtu nebo někoho, kdo vám bude ve vaší nepřítomnosti účty platit

Cestovní pas – pečlivě zkontrolujte
Ambasády a imigrační úřady akceptují už pouze pasy biometrické! Také pro studijní pobyt v Evropě budete potřebovat pas, NE občanský průkaz. NEDOPORUČUJEME! Předem řádně zkontrolujte typ pasu, jeho platnost, případně si pořiďte nový. Pokud použijete OP a dojde ke ztrátě nebo odcizení, česká ambasáda např. v Londýně, vám rozhodně nevystaví náhradní doklad, pouze týdenní pas, na který můžete odjet domů a požádat o obnovu OP. Když se do ČR nedostanete, máte smůlu. Bez OP vás např. v Anglii nikdo nezaměstná, úřady nezaregistrují a způsobíte si tím další problémy. Obdobně fungují i ostatní státy EU. Tomu se vyhnete když použijete platný pas nebo ho budete mít v záloze.

 TOP 15 – !!!

 • Zkontrolujte finance na cestu /nejlépe EUR v Evrope, USD obecně/ + platební kartu
 • Mějte při sobě na letišti hotovost na občerstvení, pro případ nouze, nečekanou situaci, apod.
 • Zkontrolujte cestovní a zdravotní připojištění – pokud si ho sami vyřizujete.
 • Zjistěte jaký typ elektrických zásuvek budete používat v cílové destinaci + el. napětí!
 • Kupte si adaptér, pokud je jiné – určitě pro AU, NZ, USA, Kanadu!
 • Přemýšlejte důkladně co všechno s sebou chcete vzít.
 • Do letadla počítejte s váhovým limitem! Nadváha je velmi drahá!
 • Rezervujte letenku nebo jízdenku s předstihem, ne však před obdržením víza u vízových destinací 
 • Zjistěte nabídku telefonních operátorů v cílové zemi– česká SIMka je nevýhodná, popř. použijte What’sApp
 • Nezapomeňte potřebné dokumenty – pas, vízum, potvrzení o přijetí ke studiu, zdr. pojištění!
 • Vezměte s sebou CV v angličtině a několika kopiích pro případ, že budete chtít pracovat.
 • Kopii rodného listu do 18 let věku + souhlas rodičů s výjezdem.
 • Přibalte několik pasových fotografií např. na tramvajenku, zdravotní průkaz, apod.
 • Pamatujte na lékárničku se základním vybavením:
  – ibalgin, paralen, antibiotika, oční a nosní kapky, léky na alergii, krém na štípnutí hmyzem a popáleniny, probiotika – pomohou při změně stravování a jiných hygienických podmínkách, živočišné uhlí /Carbofit/ + náplast a obvazivo, dobrý opalovací krém, tyčinku na rty, další dle uvážení a dostatečné množství léků, které pravidelně užíváte!
 • Do začátků se může hodit turistický průvodce nebo mapa

 

Konečně balíme 

Letecké společnosti předem stanovují povolenou váhu velkých zavazadel do podpalubí a menších /příručních/ do letadla. Nadváha zavazadla je zpoplatněna, obvykle velmi vysokými částkami. Zvažte pečlivě co budete potřebovat, co můžete případně dokoupit v místě pobytu a něco je možná úplně zbytečné. Rozhodujte se podle destinace, ročního období a délky pobytu.

Příruční zavazadlo mějte stále při sobě – přibalte!!!

 • Platný cestovní doklad
 • Letenku
 • Vízum/do vízové destinace/ + doklad o přijetí do školy
 • Přijatelnou finanční hotovost + platební kartu
 • Doklad o cestovním pojištění, kartička zdravotního pojištění do EU
 • Dioptrické brýle nebo kontaktní čočky
 • Klíče od bytu či domu
 • Léky, které berete pravidelně, případně další hodící se
 • Mezinárodní řidičský průkaz
 • Mobilní telefon a nabíječku
 • Jmenovky a zámky na zavazadla /do vízových destinací nezamykejte!/
 • Náhradní oblečení
 • Základní hygienické potřeby
 • Důležité dokumenty zkopírujte a uložte na další místo pro případ ztráty, krádeže, zničení dokladu. Věřte nebyli byste první ani poslední!
 Rozhodně to není zbytečnost, jen naše dlouholeté zkušenosti!  

Drobné vychytávky navíc – přijdou vhod!

Antibakteriální gel na ruce
Denně přicházíme do kontaktu s bakteriemi a viry, kde se dotkneme přežijí celé hodiny. Může dojít k nákaze oční, ústní či nosní sliznice aniž si to uvědomíme. Někdy není možnost umýt si ruce během cesty, tehdy pomůže antibakteriální gel, nežádoucí bakterie zlikviduje. Koupíte je praktických malých lahvičkách, které se vejdou do kabelky.

Vlhčené ubrousky
Hygienu bychom měli dodržovat za všech okolností. Ve vlaku, pod stanem a všude, kde se nemůžeme umýt každý den. Vlhčené ubrousky zbaví nečistot i osvěžení v parném dni, pomohou při dodržování intimní hygieny, dodají pocit svěžesti i ochladí. Zvládnou vyčistit některé skvrny od jídla nebo odlíčit make-up. Neměly by se používat dlouhodoběji, ale jako záloha, poslouží dobře.

Suchý šampon
Zbaví vlasy nežádoucí mastnoty bez nutnosti použití vody a působí jako lak na vlasy či tužidlo. Za pomoci obyčejného hřebenu vykouzlíte rychlý trendy účes i když kadeřník není zrovna po ruce.

Adaptér do zásuvky
Rozhodně není žádná zbytečnost! V mnoha zemích nenajdete stejné zásuvky jako u nás, proto je nutné mít nějakou univerzální redukci, na které zvolíte potřebnou koncovku. Minimálně na nabíjení telefonu či tabletu budete elektřinu jistě potřebovat.

Prací prášek
Nejspíš prát nebudete, případně prádlo předáte hotelovému personálu, ale můžete chtít přemáchnout oblíbené spodní prádlo nebo odstranit skvrnu z oblečení. Bude se vám hodit prací gel v malé tubě o velikosti krému na ruce a pak postačí umyvadlo a teplá voda.

Pozor v letadle!
Na palubu letadla nemůžete vzít několik věcí – tekutiny více než 100ml, gely, zbraně, nože, pilník na nehty a jiné ostré předměty, často je problém s kosmetikou. Pití kupute až za kontrolním rámem, kde vám vše označí a dají do sáčku.