ŠPANĚLSKO

Země Pyrenejského ostrova se 41mil. obyvatel, vám nabídne většinu z toho po čem v životě toužíte nebo co byste možná chtěli vidět. Vibrující společenský život, skvělé podnebí, fantastickou kuchyni, přátelskou atmosféru, bohatou kulturu i historii, fascinující architekturu, zelené hory i azurové moře s oslňujícími písečnými plážemi na Miditteranean a hlavně celoročně příjemné počasí. S hudbou, flamengem, koridou, úžasnými plážemi, sluníčkem a mořem se Španělsko stalo kulturním centrem Evropy. Historické památky, architektura futuristické avantgardy, spojení starého umění a tradic s moderním světem současnosti je prostě neodolatelné.

» Více

Dá se říci, že velké množství slavných malířů pochází právě ze Španělska – Francisco Goya, Salvator Dalí, Pablo Picasso a další slavná jména. Ideální místo pro milovníky sportů, ideální podmínky pro golf, vodní sporty, plachtění a další. Temperamentní země plná energie se prostě umí bavit. Veškerý program probíhá v pozdních nočních hodinách, na diskotéky se chodí až po půlnoci, protože do té doby se večeří, a po ránu si místní rádi přispí. Velmi populární jsou „Fiestas“, svátky spojené s jarmarkem, ohňostrojem, hudbou a karnevalem. Nemluvě o sportovním vyžití u moře s vodními sporty a nelze nezmínit fotbal – španělský národní sport a v neposlední řadě slavné býčí zápasy. To můžete vidět nebo zažít během pohodlného studia.

Města, která stojí za návštěvu. . .

Alicante
Jedna ze španělských provincií v jihovýchodní části ostrova Iberian Peninsula na Costa Blanca. Nejjižnější a jedno z nekrásnějších španělských pobřeží s katalánštinou jako úředním jazykem. V románském názvosloví „Lucentum“ /město světel/, charakteristicky lemováno palmami podél pobřeží s extrémě příjemným klimatem. Půvabná relaxační místečka na bulvárech a promenádách – kavárny Horchata a Granizado. Město je srdcem turistického ruchu na Costa Blanca. Moderní jachtařský přístav, architektonicky zajímavá stará část města a zároveň moderní obchody i nádherné písečné pláže nabízí mimořádné zážitky

Barcelona
Hlavní město autonomního Katalánska /resp. Španělského království/, ideální místo pro dovolenou i studium, nabízí od všeho trochu. Historické památky, nákupy, lenošení na plážích Costa Brava i bujarý společenský život. Historická Barcelona nabízí víc než jen dovolenou u moře. Tato metropole oplývá krásami a nese v sobě odkaz jednoho z největších umělců své doby, geniálního architekta Antonia Gaudího. Také Miró a další umělci, malíři, sochaři a stavitelé, vnesli zásadní prvky do atmosféry města. Právě tady můžete obdivovat originální místa s unikátní architekturou Gaudího „Sagrada Familia“ nebo „Casa Míla“, které vás vytrhnou z reality a přenesou do říše snů. Jedno z nejkrásnějších a zároveň nejmódnějších měst Evropy ležící na Mediterranean Costline, je ekonomickým centrem severního Španělska. Staré město s Gaudího architektonickými skvosty je jen 20min. od školy a známé terasovité čtvrti vyhlášené typickými španělskými „tapas“. Festivaly, světová hudba, slavný fotbalový tým FC-Barcelona, Formule 1, olympijský stadion, středomořské klima, směs kultur a spousta dalších lákadlem vás přesvědčí o správném rozhodnutí poctít svou návštěvou toto vibrujícího velkoměsto, stejně jako romantické restaurace, dobré jídlo, vyhlášené španělské víno i noční život.

Cádiz
Patrně nejstarší dosud stojící město jihozápadní Evropy, založené Féničany před rokem 1000 př.n.l. podle tradice 80 let po Trojské válce, nepřetržité lidské osídlení se datuje již od 12. století před naším letopočtem, místo kde začínaly slavné mořeplavby. Kromě památek na dobu, kdy město kvetlo z obchodu, má zajímavou atrakci – temnou komoru ve staré čtvrti. Leží na pobřeží Atlantického oceánu ve španělské autonomní oblasti Andalusie. Kuriózní je geografická poloha města, leží na úzkém nevelkém poloostrově. Výhodou je, že zájemci o dějiny a kulturní památky májí v historickém centru vše „po ruce“, nemusí se dlouze trmácet. Srdcem historického centra je Plaza de Mina s městským muzeem, kde najde vše o historii města a čekají vás i plátna malířského génia Petera Paula Rubense. Hlavní náměstí je Plaza San Antonio s kostelem svatého Antonína ze 17. století a řada dalších staveb nevyčíslitelné historické hodnoty. Nejvýznamnější sakrální stavbou je barokní katedrála postavená z let 1722-1838 s patrnými rokokovými a neoklasicistními vlivy. Cádiz je známý nejen historickými budovami, ale rovněž nádhernými plážemi, jedny z nejkrásnějších v celém Španělsku. Nejznámější se jmenuje La Playa de la Caleta a díky své fotogeničnosti se objevila například ve bondovce Dnes neumírej. Oblibě se těší i 3km dlouhá La Playa de la Victoria a z Playita de las Mujeres je zas pěkný výhled na historické centrum.

Granada
V několika populárních písních bylo město Granada velebeno. Nachází se v jižní Andalusii a pro jeho nevšední krásu jej odpradávna obdivovalo mnoho turistů, básníků, spisovatelů nebo výtvarných umělců. Vzhledem ke poloze je jakýmsi kamenem islámu a křesťanství, což se projevuje zejména v architektuře. Jedno z nejkrásnějších měst Španělska zahrnuje městské centrum s palácem „Alhambra“ vybudovaného v maurském stylu, který byl sídlem a zároveň nedobytnou pevností nasridských sultánů. Uvnitř paláce je můžné vidět tolik starožitností, že až zrak přechází. Rychle a jednoduše se dopravíte do 40km vzdálené Sierra Nevady, pokud milujete lyžování od prosince až do dubna. K návštěvě se celoročně nabízí nádherné prosluněné pláže s tropickým mikroklimatem cca 50km od města a univerzitní město se vzrušujícím nočním životem.

Madrid
Hlavní město Španělska a zároveň největší město v zemi. Leží v naprostém centru země, má ideální polohu pro hlavní metropoli. Je politickým centrem království, o pozici nejdůležitějšího kulturního a ekonomického centra se dělí s Barcelonou. Je to město mnoha tváří – rušné ulice jako Gran Via, ale také nádherné historické centrum, překvapivě klidné a hýřící ojedinělou architekturou.  Zvláště 20.století posílilo zájem cizinců o tuto metropoli. Nejznámější atrakcí je královský palác – Palacio Real, oficiální sídlo krále Juana Carlose a jeho rodiny. Je využíván jen při slavnostních ceremoniích jinak, rodina v něm nebydlí.  Největší perlou města je čtvercové náměstí Plaza Mayor, kterému vévodí dům s malovanou fasádou. Prado, jedna z nejznámějších galerií v Evropě ukrývá taková díla jako je Goyia, Valzqueze nebo  Rembrandt či Rubens. Celý den nestačí na poctivou prohlídku – studenti mají vstupy zdarma! Současní umělci, spisovatelé i módní návrháři tady nachází své útočiště, aby zároveň objevovali novou inspiraci a kreativitu. Město je světoznámé starobylými kavárničkami, bary a restauracemi a kulturním životem.

Malaga
Přístav a prázdninové letovisko jižního Španělska se vine podél jižního pobřeží a náleží mu privilegované místo poblíž řeky Guadalmedina, v těsné blízkosti atraktivního přímořského městečka Benalmádena na Costa del Sol nebo hor Midas, vzdálených jen 18km od města. Místo obdařené sluncem, úžasným světlem, širokými bulváry, palmami a rušným  životem. Geograficky jedno z nejzajímavějších měst Andalusie se zajímavou architekturou a kulturními tradicemi, jen 1hod. jízdy od Maroka. Do poloviny 15. století byla Malaga pod nadvládou Maurů, pak se stala jedním z předních center iberského poloostrova. Sama o sobě není turistickým místem, ale kdo Malagu jednou navštíví zůstane okouzlen přátelskou atmosférou, rušným nočním životem a skvělou kuchyní. Několik galerií je věnováno slavnému rodákovi – Pablu Picassovi. Pozoruhodný je fakt, že nikdo jako on neexistoval před ním ani po něm. Stálá expozice je otevřena veřejnosti zdarma!  Malaga je rodištěm i známé filmové hvězdy Antonia Banderase, jehož osobnost vám budou připomínat místní rodáci. Krámky s keramikou a spousta dalších lákadel z nichž nejznámější je asi „pescatto frito“ – malé smažené rybičky. Noční život, jachtařská a potápěčská škola, akvárium, kasino a jiné atrakce nabízí k vyžití všem věkovým kategoriím.

Marbella
Kosmopolitní hojně navštěvované místo na Coasta del Sol, asi 45km autobusem z letiště Malaga, který sem jezdí pravidelně. Celoroční příjemné klima, 320 slunečních dnů v roce a středomořské pobřeží je vyhledávanou destinací jižní Andalusie. Působí luxusně a zároveň přátelsky. Moderní město se slavným přístavem Puerto Banus a drahými jachtami, přímořské letovisko bohaté na rušný noční život působí trochu snobsky, ale přesto má své kouzlo. Úzké uličky ve starých čtvrtích jsou místem kam se studenti spíše chodí bavit i  z toho důvodu, že tady je zábava trochu méně nákladnější. Kromě typických španělských památek – pevnosti Alcazaby, nazývané spíše „El Castillo“ a kouzelných pláží, vytváří atmosféru i tanečnice flamenga ve svých působivých ženských kostýmech. Z Marbelly je velmi snadná doprava do Maroka a Sevilly, protože přístavy Malaga a Gibraltar jsou pouhou hodinu a půl jízdy z centra města.

Salamanca
Starobylé univerzitní město severozápadně od Madridu, poprvé dobyto Kartaginci ve 3.století př.nl. pak se stal římskou osadou pod vládou Moors až do 11. století. Univerzita, jedna z nejstarších v Evropě, dosáhla vrcholu v Salamance zlatého věku. Historické centrum nabízí významné románské, gotické, maurské, renesanční a barokní památky. Plaza Mayor, s galerií a arkádami jsou obzvláště působivé. Město je dost velké, aby mohlo nabídnout výhody skutečného města, ale zároveň si zachovává intimitu vesnice. Obyvatelé mluví „nejčistší“ španělskou – kastilskou, proto je Salamanca nesmírně populární ve světě a zvláště pro lidi, kteří se chtějí naučit španělsky. Nemusíte dělat nic jiného než potkat místní rodáky na Plaza Mayor – jednoho z nejkrásnějších náměstí ve Španělsku, známého jako obývací pokoj na Salamantinos. Výhodou je, že se všude dostane bez problému pěšky.

Sevilla
Hlavní město Andalusie ležící kolem řeky Guadalquivir jen 10m nad hladinou moře. Založené Féničany, po té osídlenou Řeky a Kartáginci a nakonec Arabi, kteří  vtiskli městu dnešní ráz. Sevilla byla soupeřem sousední Cordoby. Obchod a přístav přitahovaly tuzemské i zahraniční obchodníky, ale i různé živly a dobrodruhy, takže se zároveň stalo i kulturním centrem. Alcazar, někdejší rezidence emírů, byl na příkaz Petra Hrozného přestavěn, dnes je k vidění pozůstatek rozsáhlého areálu, směsice mudéjarského a maurského slohu. Giralda je spolu s pomerančovníkovým dvorem jediným pozůstatkem Velké mešity. Za zmínku stojí její rodák – Krištof Kolumbus, objevitel Ameriky. Sevilla je jediným přístavem ve Španělsku odkud mohou vyplouvat lodě do Nového světa a kam se dováží suroviny. Je jedním z nejkrásnějších historických a kulturních měst nejen Španělska, ale i Evropy. Pulzující a barevné, kontrastující mezi modernou a starými tradicemi. Kosmopolitní a multikulturní město nabízející nejskvělejší tanečníky Flamenga má otevřené srdce všem kdo přicházejí. Přátelská atmosféra a příjemné klima ve vás zaručeně zanechá krásné vzpomínky

Tarragona
Katalánské provinční město ležící na pobřeží Costa Dorada u Středozemního moře obklopené plážemi. Jen asi 100km od Barcelony. Stojí na pahorku, s krásným výhledem  na moře, proto se o něm mluví jako o „Balkoně Středomoří“. Kromě toho nabízí velkolepé památky z období Římské říše. V čase římské nadvlády byla známá jako Tarraco a sloužila jako obrněná pevnost. Dnes máte možnost vidět jedny z nejzachovalejších památek Římské říše na ostrově Iber. Nejvyšším bodem Tarragony je katedrála na náměstí Placa de la Seu z 12.století. Je ideálním místem pro mládežnické kurzy, s krásnou písečnou pláží blízko největšího přístavu Port Aventura, jen hodinu cesty do Barcelony autobusem či vlakem

Valencia
Prý město květin, světla a lásky, ztělesněním vášně a tradice a její obyvatelé si stojí za regionální identitou. Jsou vřelí a vitální, což mají společné se všemi Španěly. Východní pobřeží omývané Středozemním mořem s třetím největším městem Španělska, které se může se pochlubit prosluněnými plážemi, zvlněnou rovinou posetou pomerančovníky, říčními údolími a borovými lesy v horách. Pevné pouto s Maury je znát na každém kroku stejně jako národní hrdina El Cid, který tu zanechal nesmazatelné stopy. Llotja de la Seda, v minulosti obchod s hedvábím, byl zařazen do světového dědictví UNESCO a připomíná zlatý věk místní prosperity. O místní katedrále se říká, že právě tady je ukrytý Svatý Grál. Nevšední architektura, bohatá kultura a různorodé umění dělá z města atraktivní místo k návštěvě.
Alternativní a kosmopolitní společnost přináší moderní komerční kulturu a zároveň ochotně vybízí k novým přátelským setkáním. S respektem cizinci přistupují ke zdejší kuchyni a s oblibou navštěvují místí bary a restaurace. Příjemné mírné klima skýtá spoustu příležitostí ke společenského vyžití s přátelskou a vstřícnou atmosférou

» Skrýt

Vyberte školu:

Alicante
Barcelona
Madrid
Malaga
San Sebastian
Salamanca
Seville / Cadiz
Valencia