KANADA

Kanadu – severní část Ameriky, tvoří 3 teritoria a 10 provincií. Celková rozloha země je cca 9mil. km2. Uvítá vás členité atlantské pobřeží s fjordy a řadou ostrovů podobně jako v Tichomoří. V západní části najdete Kordillery, střední část tvoří planiny, východní převážně nížiny. Hustá říční síť s řadou jezer, chladné arktické podnebí na severu, kontinentální v centrální části a přímořské vlhké podnebí u pobřeží jsou typickými znaky této rozlehlé v mnoha místech stále ještě panenské země.

» Více

Změnám odpovídá i různorodá vegetace, od tundry až k lesům a prériím, národním parkům i přírodním scenériím. Nejvyšším vrcholem země je Mt.Logan v Ykonu. Kanada odjakživa přitahovala návštěvníky divokou přírodou, unikátní zlatokopeckou historií, pulsujícími velkoměsty s mrakodrapy i indiánskými vesnicemi. Různorodostí obyvatel, pohodovým a zdravým životním stylem. Jde o zemi s jednou z nejvyšších životních úrovní na světě a podle statistiky s nejrychlejším indexem rozvoje na planetě. Různorodé počasí – v létě až 35°C, v zimě až –25°C. Země je bezpečná a přátelská s kosmopolitními městy, pohostinností a vstřícností. Oficiálními jazyky jsou angličtina a francouzština. Nejoblíbenější sporty – plavání, hokej, lyžování, baseball, rybolov a jízda na koni. Kromě sportů můžete obdivovat i zdejší kuchyni plnou exotických vlivů. Kanada dokáže uspokojit i nejnáročnější klienty. Hlavní město Ottawa s 1.mil. obyvatel je momentálně nejpopulárnější destinací Britské Kolumbie i díky Olympijským hrám.

Obyvatelstvo:

Z celkového počtu obyvatel Kanady je 490tis. původních obyvatel – Indiánů a 27tis. Inuitů – Eskymáků

Města:

Ottawa, Toronto, Montreal, Vancouver, Victoria, Calgary, Whistler, Trembland, Vinnipeg, . . .  a další

Národní parky:

Benff Jasper, Kootenay, Yoho, Glacier Mount, Kluane, . . .  a další

Kanadské státní zřízení:

  • 3 Teritoria – YK-Yukon, NT-Northwest Teritories, NU Nunavu
  • 10 Provincií – BC/British Columbia, AB/Alberta, SK/Saskatchewan, MB/Manitoba, ON/Ontario,
  • QE/Quebeck, NB/New Brunswick, NL/Newfounland, PE/Prince Edward Island, NS/Nova Scuba

 

Vancouver

– třetí největší město Kanady ležící v provincii Britská Kolumbie. Přístavní město na pobřeží Tichého oceánu, který příznivě ovlivňuje klima, jenž je ve Vancouveru velkým plusem. Spojení příjemného podnebí a nádherné scenérie tvořené mořem a horami s ideálními podmínkami pro lyžaře, z něj dělá jedno z nejoblíbenějších a nejvíce navštěvovaných míst Severní Ameriky. Vancouver se pravidelně umisťuje na prvních místech žebříčků měst podle kvality života ve výzkumech různých organizací. V roce 2008 se stal podle National Geographic nejlepším městem k životu. Je domovem mnoha basketbalových a hokejových týmů a v roce 2010 hostil Zimní olympijské hry. Mnoho disciplín probíhalo v zimním středisku Whistler, vzdáleného ani ne dvě hodiny jízdy od Vancouveru.

Toronto

– největší a nejlidnatější kanadské město, umístěné na břehu jezera Ontario ve stejnojmenné provincii. Je ekonomickým a kulturním centrem celé Kanady. Město je známé svým multikulturním charakterem, až 49 % obyvatel uvádí, že se narodili mimo Kanadu. Město je sympatické nízkou kriminalitou, čistým a přátelským prostředím a vysokou životní úrovní. Stejně jako Vancouver je i Toronto domovem mnoha známých sportovních klubů jako jsou Toronto Maple Leafs (NHL), Toronto Raptors (NBA) a další. Z turistických zajímavostí můžeme poukázat na mstní Zoo, jedna z největších na světě, Národní galerie, Budova Národního baletu, Baťovo Muzeum a z přírodních krás kromě jiného, nedaleké Niagarské vodopády.

Montréal

– druhé největší město Kanady, ležící na Montrealském ostrově u soutoku řeky Ottawy a řeky Svatého Vavřince v provincii Québec. Jediné provincii, kde je angličtina menšinovým jazykem a převládá francouzština. Montreal je příhodným místem pro studium obou jazyků. Město obklopuje panenská příroda a ono samotné je plné parků a zahrad a krásné architektury, která je součástí francouzského dědictví. Montreal se proslavil pořádáním Expa v roce 1967 a na svůj úspěch navázal v roce 1976, kdy hostil XXI. letní olympijské hry.

Whistler

– horské středisko v provincii Britská Kolumbie, u dálnice Highway 99, známé jako Sea to Sky Highway. Je vzdálen jen 2 hodiny jízdy od Vancouveru a jen asi 45 km od Squamish, ráje horolezců. Město vyhrálo několik ocenění za svou architekturu a každoročně je lyžařskými a snowboardovými časopisy označováno za jedno z nejlepších horských středisek v Severní Americe. Právě proto se Whistler podílel na pořádání Zimních olympijských her 2010. Kromě zimních sportů se můžete oddávat odpočinku v lázeňských centrech, vyzkoušet sjezd na horských kolech, horolezectví, turistiku, rafting a kayaking a mnoho dalších sportů. Pokud zrovna nejste sportovními nadšenci, tak se i přesto ve Whistleru nudit nebudete. Má jen asi 10 000 obyvatel, ale každoročně se tu objeví až 2miliony návštěvníků. Díky tomu na vás čeká bohatá nabídka kulturního programu, přehlídka adrenalinových sportů, množství koncertů, open-air festivalů a mnoho dalšího.

Calgary

– atraktivní a dynamicky se rozvíjející město v jihozápadní části provincie Alberta. Nachází se na březích řeky Bow River, v blízkosti majestátních Skalistých hor. Ačkoliv je považováno za jedno z nejvíc slunečných měst – 300 slunečných dní v roce, tak se v zimě mohou teploty dostat až na –40°C. Díky těmto podmínkám se město stalo hostitelem Zimních olympijských her v roce 1988 a sportoviště vybudované k této příležitosti dodnes celoročně slouží ke sportovním účelům. Calgary je jedno z nejbohatších měst Kanady a nabízí spoustu pracovních příležitostí i pro studenty. Je ideálním místem, ke spojení práce i zábavy, můžete kochat krásnou přírodou a potkáte přátelské lidi.

Ottawa

– hlavní město Kanady, nacházející se ve východní části provincie Ontario. Je domovem budovy Kanadského parlamentu a najdete zde také Velvyslanectví České republiky. Stejně tak jako zbytek Kanady i Ottawa žije hokejovým životem. Ottawa Senators jsou jedním z nejlepších týmu NHL. Kulturním místem je Byward Market místo, kde najdete více než 80 restaurací, mnoho obchodů, barů a klubů. Město tepe v rytmech mnoha hudebních stylů, v létě je čas festivalů festival jazzu, blues či folku láká lidi z celého světa. Ottawa je zkrátka město, kde se budete bavit celý rok.

Victoria

– představte si město s krásnou architekturou 19. století, obklopené zahradami s borovicemi, na horizontu s mořem a vrcholky hor pokrytými sněhem. To je Victoria – město zahrad a hlavní město provincie British Columbia, současně i nejslunnější město na západním pobřeží Kanady. Nachází se na samém jihu ostrova Vancouver, jen 137km severozápadně od amerického Seattlu, má 308 000 obyvatel a mírné klima s příjemnými teplotami po celý rok. K tradičně nejoblíbenějšímu programu patří návštěva vyhlášených restaurací, nákupních center nebo pikniky v městském parku. Žádný návštěvník by si neměl nechat ujít vyjížďku lodí do severních ledových vod, kde předvádějí své akrobatické kousky velryby.

» Skrýt

Chcete studovat za “Velkou louží” a váháte mezi Amerikou a Kanadou? Pak neváhejte a čtěte dál, abyste zjistili proč je Kanada výhodnější. Vážně i nevážně, v každém případě popravdě jak to je! Určitě vás zaujme nabídka Co-Op Progamu, ktere v USA nenajdete.

Příroda. . .

Bezpochyby jeden z hlavních důvodů, je drsná nedotčená, někde ještě zcela neprobádaná, slibující neočekávané dobrodružství. Ne všude najdete turisticky zajímavý kout s tříhvězdičkovým hotelem a pokud právě tohle hledáte, pak je to Kanada. 90% obyvatelstva žije zhruba na 250km širokém pásmu podél hranic s USA, velká část Kanady je člověkem prakticky nedotčená.

Otevřená kosmopolitní společnost. . .

Tak jako kanadská, je otevřená málokterá jiná na světě. Téměř polovina obyvatel se narodila někde jinde, proto je Kanada multikulturní země v tom nejlepším smyslu. Je příjemné žít chvíli v zemi, kde vás okolí posuzuje podle toho co umíte a jak vystupujete a ne podle vzhledu, majetku či jiných maloměšťáckých měřítek. Nezajímá nikoho odkud jste přišli a jaké máte papíry, ale jaký jste člověk.

Jak je to se vzděláváním. . .

Je důležitou součástí kanadské společnosti, která na jeho úroveň klade velký důraz, a proto hodně studentů z celého světa volí Kanadu jako destinaci, kde si mohou rozšířit obzory, získat kromě jiných i velké praktické zkušenosti díky novým vzdělávacím programům. Kanada dokonce drží celosvětový rekord v počtu zápisů na vysoké školy nebo univerzity.

Slavné kanadské javory. . .

Úžasný symbol Kanady – národní strom hrající všemi odstíny červené v době „Indiánského léta“, podzimní období vybarví kanadské lesy a parky úchvatnými barvami a navíc je z mnoha důvodů užitečný. Můžete si osladit život pravým kanadským javorovým sirupem přímo u zdroje a vyzkoušet ranní domácí lívance ke kávičce. Na kanadském území se nachází globální strategická zásoba javorového sirupu, prozíraví výrobci uskladnili na několika místech 40mil.liber této sladké pochoutky.

Kanadský hokej a sporty vůbec. . .

Kdo se zajímá o hokej, tak jistě ví, že v Kanadě můžete zažít atmosféru NHL pěkně z blízka. Řekněte, který hokejový fanda by tomu odolal! Nebo lyže? Vyberte si školu v místě, kde můžete po vyučování vyrazit na sjezdovku nebo si zvednout hladinu adrenalinu při „freeridingu“. Vancouver vám nabídne lyžovačku i koupání v oceánu dokonce v jeden den, je to možná jediné místo, kde se vám to poštěstí. Pokud rádi poznáváte nové sporty, tak v Kanadě máte ideální příležitost poznat a zahrát si třeba lakros – kanadský národní sport. Kanaďané obecně holdují všem sportům, proč tedy  váhat!

Kouzlo velkoměst. . .

Rušný život s resturacemi, kavárnami, galeriemi, muzei, divadly, sportovišti, zaoceánskými plavidly, podzemními obchody a všemi možnými lákadly. Toronto, Montreal nebo Vancouver. Každé z nich nabízí to co jiná velkoměsta i něco navíc, jen kousek od panenské přírody a horských lyžařských středisek. Z Toronta dojedete lehce městskou dopravou k Niagarským vodopádům, v Montrealu, „hlavním městě kultury“, nasajete francouzský styl, ve Vancouveru se přesunete z jedné čtvrti do druhé a s trochou nadsázky procestujete „půl světa“.

Dva a možná víc v jednom. . .

Taková hláška se pro Kanadu hodí, tedy pokud máme na mysli jazyky. Můžete studovat rovnou dva „rodné“ jazyky v jedné zemi a obratem v ulicích pochytit pár výrazů ze všech koutů světa. Musíte se jen rozhodnout, kde začít, jestli v anglofonní nebo frankofonní části Kanady. Můžete zapracovat nejdříve na angličtině a pokračovat francouzštinou.

Pestrý výběr škol za speciální ceny. . . 

– studium angličtiny a francouzštiny
– studium na odborných pomaturitních školách
– speciální studijní balíčky s pracovním povolením „Co-Op Program“
– univerzitní studium

Školy pečlivě vybíráme, vždy záleží na dobrých referencích od studentů a osobním přístupu školy. Dlouhodobě spolupracujeme s několika předními jazykovými školami v Kanadě. Pro studium se Kanada těší stále větší oblibě, celkové procento českých studentů je cca 4 % z celkového počtu. Nemusíte bát, že se v hodinách setkáte s česky mluvícími kolegy. Kanada každoročně přijímá více než 150 000 zahraničních studentů, je multikulturní zemí, všichni jsou si rovni a každý vítaný.

– Ideální příležitost studovat 2 jazyky – angličtina a francouzština jsou federálními jazyky
– Kombinace studia, získání zkušeností v oboru (Intership) a velké množství business kurzů
– Jazykové školy jsou už roky prověřovány, nabízí vysoký standart za příznivé cenu
– Studovat lze na mnoha místech, nejznámějšími Vancouver, Toronto a Montreal
– Finančně je Kanada dostupná, našim klientům jsme schopni poskytnout velké slevy
– Jedna z nejlepších škol – ILAC nabízí našim klientům ceny již od 160 CAD za 30lekcí týdně!
– Průměrný kurz kanadského dolaru je kolem 1CAD = 19CZK

Studijně pracovní pobyty. . .

Co-Op Program /dříve Study&Work/ je pro zájemce fantastická záležitost! Speciální typy kurzů, ideální programy pro každého, kdo si chce zdokonalit angličtinu, získat praktické zkušenosti a něco přivydělat i když mnohdy i slušně vydělat! Co-Op programy mají vždy části – studijní a pracovní.

– První část – studium + PP 20hod./týdně “Part Time”, zlepšíte angličtinu, naučí se jak hledat práci
– Druhá část – práce “Full Time”, plný úvazek/plný plat, uplatnění znalostí v pracovním procesu
– Studijní programy – Business Foundations, Hospitality Management, Customer Service Diploma.
– Časové rozmezí 24 – 48 týdnů, studium a práce jsou vždy v poměru 50:50
– Čím delší studium, tím delší pracovní část, studijní část je vždy potřeba absolvovat jako první

Po skončení studia si studenti mohou vybrat zda si budou hledat práci sami nebo upřednostní, aby jim práci našla škola, která je schopná zajistit neplacenou stáž v oboru (tzv. Internship) nebo placenou práci, nejčastěji v oblasti pohostinství a služeb.

Jazykové kurzy. . . 

General English – obecná angličtina 

Vhodná pro rovnoměrný rozvoj ve všech jazykových dovednostech – čtení, psaní, mluvení, poslech a gramatika. Flexibilně můžete nastoupit kterékoliv pondělí v měsíci jako začátečník až pokročilý. Stávající úroveň otestuje škola první den při nástupu, vyplníte písemný test někdy podstoupíte i krátký pohovor a podle výsledků budete zařazeni do vhodného stupně odpovídají vaší úrovni. Můžete studovat 20, 25, 30+ lekcí týdně. Každé 4 týdny škola zhodnotí váš posun a doporučí zůstat ve stejné třídě nebo postoupit do výššího “levelu”. Každý absolvent jazykového kurzu obdrží po jeho zakončení mezinárodně uznávaný certifikát.

Přípravné kurzy – Cambridge zkoušky – KET, PET, FCE, CAE, CPE

Nejpopulárnější jazykové zkoušky, získáte mezinárodně uznávaný certifikát s celoživotní platností, který rozpoznají střední školy, univerzity i zaměstnavatelé po celém světě.

Zkoušky mají 5 úrovní:
– KET (Key English Test) – nejnižší stupeň, odpovídá úrovni A2 dle evropského referenčního rámce pro jazyky, je určena každému se základní úrovní angličtiny, kdo ji dokáže v omezeném rozsahu používat v každodenním životě.

– PET (Preliminary English Test) – druhý stupeň, studenti na lehce pokročilé úrovni, dokáží přečíst jednoduché články, sestavit krátký dopis, přesněji vyjádřit každodenní situace.

– FCE (First Certificate in English) – třetí, nejpopulárnější stupeň, disponujete širokou slovní zásobou, vysokým stupněm porozumění psaného textu i slušným písemným stylem. Obsah zkoušky – čtení, psaní, gramatice, poslechu a mluvení. Zkoušku lze skládat ve 3-4 termínech v roce. Příprava trvá 12, na jaře 10 týdnů, o prázdninách lze zkrátit na 8–4 týdny. Zkrácené přípravy škola povolí na základě vstupního testu a potvrzení, že se stihnete řádně připravit

– CAE (Certificate of Advanced English) – čtvrtý, pokročilý stupeň, zkouška se skládá z 5 částí, jako u FCE. Nástupní termíny a délka příprav jsou shodné s FCE, jen datum zkoušky je o 1den posunuté.

– CPE (Certificate of Proficiency in English) – nejpokročilejší stupeň, ne všechny školy nabízí přípravy na tuto zkoušku, v této úrovni se pohybuje velmi málo studentů. Nástupní termíny a délka příprav jsou shodné s FCE. V roce 2013 byla zkouška přeskupena z 5 do 4 okruhů, aby se zkrátil čas, který dosahoval až 6 hod. Testuje se psaní, poslech, konverzace a gramatika (Use of English) byla sloučena se čtením do jednoho okruhu.

IELTS (International English Language Testing System)

Populární forma zkoušky, otevírá dveře téměř do všech univerzit zemích Commonwealthu, do mnoha univerzit v USA a J.Africe. Kromě akademického světa je uznávána řadou zaměstnavatelů po celém světě. Zkoušku může složit kdokoliv starší šestnácti let.

Zkoušky IELTS jsou dvojího druhu:

– Akademické, slouží zejména k přihláškám na univerzity a jiné vzdělávací instituce
– Všeobecné, dokladují znalost angličtiny pro zaměstnavatele nebo imigrační účely

Zkouška má 4 části – poslech, čtení, psaní a rozhovor na dané téma. Každá je hodnocena známkou 1–9 (1 – téměř nulová angličtina, 9 – nejvyšší úroveň). Celkovou známku tvoří průměr jednotlivých částí. Pro studium na zahraničních univerzitách, byste se měli pohybovat v rozmezí 5,5 – 8.

Business English – obchodní angličtina

Obchodní angličtinu studují všichni co ji potřebují pro zaměstnání, vhodná pro studenty středně pokročilé, zaměřena na terminologii různých oblastí obchodu, korespondence, telefonování, vyjednávání, konzultace, pohovory, apod. Některé školy nabízí zaměření na (Cambridge Business English Certificate – BEC I – III).

Teachers Training – kurzy pro učitele angličtiny

Může studovat rodilý mluvčí i ten, komu je angličtina druhým jazykem a chce ji vyučovat. Příprava se specializuje na metodiku výuky tedy jak správně angličtinu učit. Můžete si zvolit, zda budete chtít vyučovat dospělé nebo mládež a děti.

Jednotlivé dostupné kurzy:

  • TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages)
  • CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults)
  • DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults)

Obvyklým důvodem cesty je zdokonalení angličtiny, poznání nové kultury a společnosti nebo cestování. Zahraniční pobyty však přinášejí i další skvělé příležitosti! Kromě zdokonalování v jazyce můžete získat odbornou praxi a pracovní zkušenosti v zahraničí, které využijete v profesním životě a můžete si přivydělat na pobyt i náklady s ním spojené.

V Kanadě můžete pracovat, ale. . .

Není jednoduché získat pracovní povolení, obvykle pouze na základě pracovní nabídky od kanadského zaměstnavatele. Můžete o pracovní povolení zažádat na Velvyslanectví Kanady ve Vídni. Vaší žádost bude přezkoumávat Human Resources and Skills Development Canada (HRSDC), tento úřad posoudí, zda pracovní místo, které Vám bylo nabídnuto, nemůže prvotně obsadit kanadský občan. Mnohem jednodušší způsob, jak práci v Kanadě získat, je Working Holiday vízum (program “Zažijte Kanadu”) nebo Co-Op a Internship Programy.

Před hledáním práce si připravte. . .

– Životopis – profesionálně zpracovaný /návod viz. níže/
– Motivační dopis
– Dopis s popisem jaké studijní či pracovní plány máte po návratu do ČR
– Výpis rejstříku trestů (prohlášení o trestní bezúhonnosti)
– Reference od předchozího zaměstnavatele
– Potvrzení o studiu (současném nebo dokončeném)
– Prohlášení/potvrzení o řidičských schopnostech pro řidičské povolání)
– Potvrzení o jazykových znalostech
– Zdravotní pojištění
– Nastudujte daňové povinnosti

Najít práci je i není snadné. . .

Kanada je hospodářsky vyspělá země, s přírodním bohatstvím, moderním průmyslem, výkonným vysoce mechanizovaným zemědělstvím a velmi vyspělým sektorem služeb. Je poměrně řídce obydlená, téměř všechny pracovní příležitosti se přesunují do velkých měst – Vancouveru, Toronta, Montrealu, Ottawy, Calgary, . . . kde najdete i naše jazykové školy a tedy i pracovní příležitosti. Studenti mohou legálně pracovat v rámci Co-Op či Internship programů nebo programu “Zažijte Kanadu”. Pracovní místa obvykle najdete v oblasti cestovního ruchu a služeb. Pracovní místa a sezónní práce jsou velmi často obsazovány cizinci, jsou skvělou příležitostí, jak získat zkušenosti a finanční prostředky.

“Zažijte Kanadu”

Dohoda mezi ČR a Kanadou o dočasných pracovních pobytech mládeže s platností od 1.10.2007. Pro české občany jsou dostupné tři programy:

– Working Holiday
– Young Professionals – odborný rozvoj
– International Co-op Internship – pracovní stáže

Vhodný pro občany ČR ve věku 18-35 let, kteří chtějí vycestovat za prací a poznáváním nové společnosti nebo studovat jazyků. V rámci programu můžete studovat po dobu kratší než 6 měsíců a zároveň pracovat po dobu jednoho roku. Zúčastnit se můžete pouze jednou. O programu se často hovoří jako o synonymu k Working Holiday vízům, ale nejedná se o stejné pojmy. WH víza jsou jen jednou z možností. Počet uchazečů, kteří se každý rok hlásí do programů Zažijte Kanadu je tak velký,  proto kanadské imigrační oddělení muselo vytvořit kvóty. V roce 2016 byla provedena velká změna v celém programu Zažijte Kanadu, kvóty se mohou měnit. Prozatím jsou vyhlášeny tyto:

– Kvóta pro Working Holiday víza je 1000 lidí
– Kvóta pro Young Professionals je 120 lidí
– Kvóta pro International Co-op Internship je 30 lidí

Co-Op a Internship
Ideální program pro studenty co chtějí spojit práci a studium. První polovinu pobytu studujete druhou polovinu absolvujete placenou stáž. Můžete se zúčastnit i tzv. Internship programu – polovinu pobytu studujete, druhou polovinu absolvujete neplacenou stáž. Výhodou neplacených stáží je, že se můžete dostat na zajímavá pracovní místa, která se mohou hodit k dalšímu rozvoji pracovní kariéry. Téměř všechny školy nabízí tyto programy v podobě Independent nebo Standard. Školy pomáhají s hledáním pracovního umístění nebo si práci hledáte sami, většinou v oblasti služeb. Internship nabízí větší a rozmanitější množství pracovních míst včetně práce s dětmi. Potřebujete doplňující pracovní povolení, o které zažádate současně se studentským vízem již před odletem nebo během pobytu v Kanadě.

Po příletu do Kanady. . .

Najít práci po příletu trvá různě dlouho, závisí to na stávající úrovni angličtiny, vašich schopnostech a aktuální nabídce.

Budete potřebovat:
– platné pracovní povolení
– vyřízené tzv. SIN číslo, bez kterého vás nikdo nezaměstná

Více na: servicecanada.gc.ca

Pro zdravotnictví nebo práci s dětmi, potřebujete zdravotní prohlídku ještě před odletem, seznam smluvních lékařů najdete na oficiálních stránkách Velvyslanectví Kanady v Praze. Po vyřízení všech požadovaných dokumentů můžete začít hledat práci. Vyřizování formalit trvá cca 2 týdny, proto je nutné mít dostatečné finanční jištění do začátku, při vstupu do země minimálně 2500 CAD, Nezapomeňte před odjezdem zkontrolovat platnost kreditní karty pro platby v zahraničí, budete ji často potřebovat k platbě přes internet, při půjčení auta, apod.

Jak práci hledat. . .
Pokud ji nenašli před odjezdem, máte několik možností. Nejdříve doporučujeme pečlivě vybrat město/oblast kam pojedete. Pokud se rozhodnete zúčastnit již zmiňovaných programů – Internship nebo Co-Op Program, tak vám neplacenou i placenou stáž najde škola, ve které budete studovat. Pokud pojedete jen za účelem práce, pak můžete hledejte práci sami na internetových stránkách, v inzerátech nebo se obráťte na agenturu, která se specializují na program mobility mládeže.

Práce, mzda a životní náklady. . .
Uplatnění najdete v hotelech, restauracích, rekreačních střediscích a obchodech, nejsnáze ve vysoké turistické sezóně. Ne všechny stáže jsou placené, například ve vědeckého oboru, finančním nebo zdravotním sektoru často plat nedostáváte. Důležité je však vědět, že v Kanadě jsou všechny stáže považovány za zaměstnání i neplacené, což znamená, že potřebujete dočasné pracovní povolení. To ovšem neplatí pro program „Zažijte Kanadu“, u tohoto programu povolení získáte jen na stáže placené.

Pracovní nabídky. . .

– Databáze pracovních příležitostí kanadské vládyjobbank.bc.ca
– Service Canada Centres for Youth – v nejbližším úřadu požádejte o pomoc
– MCC Service Opportunities Listing – seznam pracovních nabídek

Pracovní veletrhy, pomáhají při hledání práce. . .

– IAESTE – mezinárodní organizace pro výměnu studentů za účelem získání technické praxe
– AIESTE ČR – mezinárodní studentská organizace

Internetové stránky vhodné k hledání práce. . .

canadajobs.comcareerbuilder.comhotjobs.camonster.caworking.com,  careerjet.ca,
craigslist.org – užitečný odkaz i na ubytování, koupi nebo prodej nábytku, apod.

Go International Work and Travel Providers, je divize jazykové školy Tamwood ve Vancouveru, se kterou spolupracujeme. Go International je denně v kontaktu s kanadskými zaměstnavateli a stále zvětšuje databázi pracovních příležitostí pro účastníky programů. Kanada patří svou velikostí mezi středně velké státy, po stránce hospodářské je však velmi vyspělá. Vancouver, Toronto, Montreal, Ottawa a Calgary – města, ve kterých najdete i námi nabízené jazykové školy tedy i pracovní příležitosti. V sezónně seženete pracovní pozice obvykle v cestovním ruchu, pohostinství, službách, propagační činnosti, administrativě, prodej v obchodech, sezónní práce v turistických resortech všeho druhu – instruktoři, obsluha atrakcí, pracovník půjčovny, . . . zejména v rekreačních oblastech jako jsou Whistler, Banff, Jasper. ČR má s Kanadou uzavřenou dohodu o usnadňování pracovních příležitostí mladým lidem. Díky WHV můžete v Kanadě neomezeně pracovat 1 rok a studovat až 6 měsíců. Právě pro uchazeče o WHV je určen program Go International

Existují 2 varianty programu:

Basic Service
– účastníci hledají práci ve spolupráci s Go International po příjezdu do Kanady v aktuální databázi pracovních nabídek za asistence koordinátorů při sjednávání pohovorů, informační brožury a workshopy
– není požadována konkrétní úroveň angličtiny, lepší znalost je však vždy výhodou
– přihlášky do Basic Service je nutno odevzdat 4–6 týdnů před plánovaným příletem
– zapojit do programu se můžete kdykoliv, pracujete nejméně 4 měsíce ve Vancouveru či okolí, jinak se raději podívejte na tabulku pracovních příležitostí uvedenou níže

Nástupní termíny: 
flexibilní, doporučujeme vycestovat ještě před začátkem letní nebo zimní sezóny.

Cena programu Basic Service:  $475 CAD

– noc ubytování před Orientačním dnem v hostelu
– Orientační den – tiskové materiály, workshopy
– prohlídka Vancouveru
– vyřízení SIN
– pomoc s hledáním práce – přístup do databáze pracovních nabídek, odborné poradenství
– přístup do databáze Go International s pracovními nabídkami a nabídkami ubytování
– školení – jak psát životopis, motivační a průvodní dopisy
– rady k otevřením bankovního účtu
– přístup k Internetu zdarma 1 hod.denně, tisk a fax za speciální ceny v každé kanceláři
– help linka
– brožury, mapy, užitečná příručka – “The Essential Guide to Working and Living in Canada”

Full Service
– nabídka práce před cestou z ČR, víte místo, dobu, pracovní pozici, výši platu
– většina zaměstnavatelů jsou provozovatelé hotelových resortů či restaurací
– pro kontakt s potencionálním zaměstnavatelem se zúčastníte veletrhu práce nebo pro něj o sobě natočíte video medailonek, zaměstnavatel vás vyzve ke Skype pohovoru
– jazykové požadavky – minimálně Upper Intermediate
– přihlášky do Full Service musíte odevzdat min. 2 měsíce před plánovaným příjezdem v květnu a červnu, 3 měsíce v ostatních měsících v roce
– nejvíce pracovních nabídek je obvykle v letní sezóně (červen/červenec – září/říjen) a v zimní sezóně (prosinec – duben/květen)

Nástupní termíny: 
závisí na dohodě se zaměstnavatelem.

Cena programu Full Service:  $940 CAD

– veškeré služby zahrnuté v Basic Service
– zajištění práce ještě před příletem do Kanady

Výhody pro pracovníky Ski resortů:
– užívání SkiPass v hodnotě 700+ CAD zdarma
– zlevněný přístup do blízkých Ski Resortů
– skupinové lyžařské či snowboardové lekce zdarma
– slevy na jídlo, privátní hodiny, půjčovné, retail
– zaměstnanecké akce a aktivity
– levné zaměstnanecké ubytování
– příležitost setkat se a pracovat s rodilými Kanaďany

Minimální mzda:
Dle jednotlivých provinciích a teritoriích, včetně délky pracovní doby a výše ohodnocení práce přes čas. Obecně mezi 9–11CAD/hod. Mzda je obvykle vyplácena 2x měsíčně, záleží na dohodě. Alberta – 9-75CAD, Britská Kolumbie – 10-25CAD, Ontario – 10-25 CAD, Québec – 10-15 CAD. Práce přesčas je v Kanadě často hodnocena dobře, obvykle 1,5 násobkem standardní hodinové mzdy, ovšem musí to být stanoveno v pracovní smlouvě a neexistuje na to jednotný výpočet.

Ukončení pracovního poměru:
Může být rozvázán bez předchozího upozornění jste-li ve zkušební době tj. v době kratší než 3 měsíce. Zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr v případě, že ho úmyslně poškodíte. Po uplynutí zkušební doby, mezi 3–12 měsícem pracovního poměru, musí zaměstnavatel dát vědět 1 týden před ukončením daného poměru, totéž platí i pro vás.

Daňová povinnost. . .

Každý pracující v Kanadě je povinen odvádět daně. S placením vám poradí koordinátor nebo zaměstnavatel, obvykle platíte:

– Emloyer Insurance /EI/ – 3% z platu, obdoba našeho sociálního pojištění, bez nároku na vrácení daní, nejste občan Kanady
– Canada Pension Plan /CPP/ – Quebec Pension Plan /QPP/ – 3% z platu – obdoba našeho důchodového pojištění
– Income Tax – daň z příjmů – 17%, největší částka ze mzdy, vám bude vrácena nebo požádáte o výjimku z placení

Vrácení daňového přeplatku. . .

Každá osoba, dle daňového systému v Kanadě, musí odvádět zálohy na daň z příjmů. Po skončení PP v případě, že odjíždíte z Kanady nebo na konci daňového roku, může každý zaměstnanec žádat o vrácení daňového přeplatku a až 10 let zpětně! Daňový rok je shodný s kalendářním, trvá od 1.1 do 31.12.

Budete potřebovat:
– registraci u daňového úřadu /vyřizuje zaměstnavatel/
– SIN /Social Identification Number/
– výplatní pásky za celou dobu pobytu v Kanadě
– Seznam všech bydlišť v Kanadě
– Platné kontaktní údaje vašeho zaměstnavatele

Před odchodem ze zaměstnání nebo odjezdem z Kanady:
– požádejte zaměstnavatele o celkové vyúčtování mezd, která vám byly vyplaceny
– předejte zaměstnavateli vaši kontaktní adresu /on ji předá daňovému úřadu/
– ověřte si platné kontaktní údaje na zaměstnavatele

Před podáním žádosti o vrácení daní:
– ověřte si zda splňujete podmínky
– celková doba pobytu nepřekročí 183 dní /6 měsíců a den/
– celkový výdělek není vyšší než základní částka tj. 6.456 CAD/
– po návratu budete nadále student denního studia VŠ, VOŠ
– on-line žádost můžete vyplnit na TaxBack
– formulář žádosti si můžete tak stáhnout ve formátu PDF
– registrační formulář žadatele u TaxBack si můžete také stáhnout ve formátu PDF

Více na:  www.taxback.com

Sociální pojištění – Social Insurance Number. . .

– SIN musí mít každý, kdo chce v Kanadě pracovat, nutno zažádat hned po příjezdu
– SIN kartu s 9ti místním číslem vydává příslušný úřad do 5ti pracovních dnů, jako student/žadatel jej obdržíte do 4 týdnů, až pak můžete oficiálně pracovat
– SIN potřebujete hned jak vám zaměstnavatel vyplatí mzdu, neslouží jen jako povolení, vyplňuje se do šeků, které obdržíte za vykonanou práci – Tzv. Pay-cheques.

Více na: www.servicevanada.gc.ca

Životopis – Resume – Curriculum Vitae /CV/. . .

Budete jistě potřebovat! Struktura kanadského a českého CV se lehce liší. Kanaďané upřednostňují odbornou praxi nebo zkušenosti v oboru, popište detailněji popište svou profesní praxi než dosažené vzdělání.

Verze pro Kanadu – v angličtině!
– Není zvykem přidat foto, přesto doporučujeme 1x civilní a 1x z pracovního prostředí
– Zaměstnavatel se nesmí ptát na osobní údaje – náboženství, věk, rodinný stav, apod.
– V každém případě upřednostňují odbornou praxi nebo odpovídající vzdělání
– Doporučujeme 2 verze životopisu – 1x jednoduchou 1 stránku se základními údaji pro aměstnavatele, 1x podrobnější pro pracovní pohovory
– Uveďte nejvyšší dosažené vzdělání, popř. školy, kurzy, praxe, apod., související  s  uvedenou pozici – termín, dobu studia, typ školy, studijní předměty, získaný certifikát
– Pracovní praxe od současných po nejstarší + stručný popis, doložené hodnocení nebo písemné reference v angličtině
– Doporučující dopis by měl obsahovat název společnosti, jméno osoby, která jej vydává, kontaktní údaje a originál podpis
– Odborné znalosti – specializace v daném oboru, stupeň znalosti angličtiny /certifikát pokud máte/, práce na počítači, apod.
– Kontaktní údaje /uvádějte údaje v Kanadě – adresu, telefonní číslo, email/
– Nezapomeňte na informace o délky platnosti víz a pracovního povolení

CV v bodech:
– Personal information – Name, Adrress, Phone Number, Email, Visa type
– Work experience – /termíny, pozice, atd./
– Education – /termíny, školy, kurzy/
– Futher education or courses – /termíny, školy kurzy/
– Special sklil – /odborná praxe, přehled zkušeností/
– Personal skills – /osobní ohodnocení – přizpůsobivý, flexibilní, apod./
– Hobbies interest – /zájmy a koníčky/
– Reference – /bývalých zaměstnavatelů vč. brigád, vše co může vaši žádost podpořit/

Průvodním dopisem přiloženým k životopisu, můžete výrazně zvýšit šance na úspěch. Věnujte přípravě a zpracování patřičnou pozornost! Pokud byl váš předchozí zaměstnavatel spokojen, požádejte o “Reference Letter”. Písemná doporučení hrají významnou roli u dalších potencionálních zaměstnavatelů. Dopisy musí být v angličtině nebo francouzštině i od bývalých zaměstnavatelů v ČR. Budete-li mít jen českou verzi dopisu pak musíte přiložit anglický překlad notářsky ověřený!

Životní náklady. . . 

– bydlení
– stravování
– doprava ve městě
– zábava a cestování

Něco málo obecně. . .

Kanaďané jsou velmi zdvořilí, je dobré vždy poděkovat, poprosit o cokoliv nebo se omluvit se za jakoukoliv nepříjemnost i když to někdy není naše vina. Pokud vám někdo něco nabídne odpovězte YES PLEASE nebo NO THANKS, nikdy ne TO JE JEDNO apod.! Nabídku na cokoliv přijměme hned pokud máte zájem, znovu se nebude opakovat, u dárku nebo jídla poděkujte a dejte najevo radost. Za pochvalu oděvu, vzhledu, jídla, apod., se jen zdvořile pousmějete. Úsměvy se nemusíte bát oplácet. Používejte spíše kamarádský pozdrav HELLO nebo zdvořilé GOOD MORNING, AFTERNOON a EVENIG použijte podle vztahu k druhé osobě. HI pouze přátelům. Dochvilnost je samozřejmostí nebo je lépe přijít na schůzku raději o něco dříve. Obvyklý je přímočarý způsob jednání, pokud vás někdo požádá udělat něco, tak to tak je a nemá smysl se dál ptát. Automaticky se očekává čestnost, pravdomluvnost a dodržení slibu. Dodržování hygieny a pořádku v restauracích či veřejných místech je samozřejmostí.

Ubytování. . .

Kanada nabízí studentům několik možností, o výběru rozhoduje délka a typ pobytu – dlouhodobý nebo krátkodobý. Pečlivě zvažte předem co pro vás bude výhodnější. Minimálně 2-4 první týdny po příjezdu doporučujeme bydlení v rodině s polopenzí. Po namáhavé cestě je příjemné když se o vás někdo postará. Není výjimkou když studenti zůstanou ve stejné rodině po celou dobu pobytu.

Homestay
Rodiny s polopenzí nebo plnou penzí, kterou nabízí školy s nimiž spolupracujeme. Rodiny jsou pečlivě vybírány a každá škola má koordinátora – Accomoddation Officer, který se o vás postará, nabízí kompletní služby. Pokud by vám rodina nevyhovovala můžete ji do 3 dnů od nástupu změnit. Rezervaci lze zajistit zároveň s vybraným jazykovým kurzem minimálně na 4 týdny, výběr rodiny určí vámi vyplněný dotazník, škola vybere nejvhodnější rodinu a údaje o rodině dostanete před cestou, obvyklá cena je cca 15CAD/1den

– student má vlastní zařízený pokoj, může se lišit podle pronajímatelů /PC,TV, atd./
– užívání společných prostor /zahrada, bazén, apod./
– strava – dle požadavku – polopenze, plná penze nebo postel+snídaně

Výhody:
Kontak s rodilými mluvčími, rychlá aklimatizace, zajištěné stravování, společenské vyžití, rady do života, pomoc při řešení problémů, za osoby mladší 18 let převezme odpovědnost

Nevýhody:
Musíte se obvykle přizpůsobit domácím pravidlům, cena je vyšší než u ostatním typů bydlení, vzdálenější lokality, školavšak dbá na dobrou dostupnost, nejméně flexibilní forma bydlení

Share Accommodation
Sdílené ubytování, oblíbená a finančně výhodná forma ubytování pro 2 a více osob v bytě nebo domě. Spolubydlící nemusí podepisovat jednotlivě smlouvu a je relativně snadné ubytování zařídit.  Princip spočívá ve společném bydlení např. několika spolužáků i z různých  zemí

Výhody:
Nová seznámení, společné nákupy, bližší lokality, nižší náklady, nezávislost

Nevýhody:
Sdílený pokoj, dodržování pravidel, hotově zaplacení vratné zálohy předem min. na 4 týdny

Studentské ubytovny 
YMCA a YWCA  –  kvalitní nocleh srovnatelný s levnějšími hotelyvyužití pro krátkodobý pobyt, kvalita, cenově dostupné stravování /jídelny/, sportovní zázemí, turistické oblasti

Backpakery a Hostely
Možná až 80 hostelů u mezinárodních organizacích – Hostelling International /HI/a další mini hotely, známé spíše jako Bacpaker’s

– nejjednodušší forma ubytování vhodná pro krátké pobyty /max. 1 týden/
– sdílíte společné prostory /kuchyň, jídelnu, umývárnu, atd./
– možné jej využít při cestování nebo v mezičase při hledání nového ubytování
– cena se pohybuje cca kolem 25CAD/1 den, liší se podle počtu osob a turistické sezony
– není bezprostředně nutná rezervace, ale doporučujeme spíš v období prázdnin, apod.
– rozsáhlá nabídka služeb
– jsou umístěny obvykle v centrech nebo turistických oblastech
– možnost rezervace po jednotlivých dnech

Nevýhody:
Žádné soukromí, žádný úložný prostor, během sezóny mohou být obsazené, bydlíte s lidmi, které neznáte

Faktory ovlivňující cenu ubytování
– čím delší pobyt, tím nižší cena,
– čím větší počet ubytovaných studentů v místnosti/domě, tím nižší cena,
– čím větší vzdálenost z centra města, tím nižší cena,
– hotely/backpackery, mají zpravidla různé ceny během a mimo turistickou sezonu,
– čím vyšší kvalita a lepší vybavení, tím vyšší cena

Kde a jak můžete ubytování hledat
– kijiji.ca – Share Accommodation, pronájem, bez poplatku, velký počet nabídek
– hostelworld.com – levné hostely, porovnáte různé hostely a cenové nabídky
– hihostels.ca – síť kanadských hostelů po celé zemi
– ca.easyrommate.com – najděte si spolubydlícího!
– apartmentguide.ca – najděte si spolubydlícího!
– roommates.com – najděte si volný pokoj, anebo ho nabídněte
– househunting.com – nabídka domů a bytu k pronájmu
– tenantsearcher.com – najděte si volný pokoj, anebo ho nabídněte
– homestayone.com – nabídka všech druhů ubytování v Kanadě i jinde ve světě
– accomodationincanada.com – všechny druhy ubytování od RV po B&B

Doprava v Kanadě. . .

Běžná městská doprava, taxík, autobus, vlak, Skytriner, Watertaxi, auto od 25 a více let, jinak platíte velmi nákladné pojištění! Cestování po Kanadě má výhody a nevýhody jednotlivých způsobů cestování po Kanadě.

Letadlem
Letecká síť je dost nepřehledná, služby poskytuje několik dopravců. Nejpodstatnější část zajišťuje společnost AirCanada za poměrně vysoké ceny, ale můžete si pořídit tzv. Stand-byTickets, které se u společnosti Air Canada jmenují Airpass = permanentka zajišťující nižší sazby, zakoupíte kupóny, které směňujete za letenky.

Místní aerolinky:
– Air Canada – aircanada.com
– Canadian Airlines – canadaairlines.ca
– West Jet – westjet.com
– Air Canada Jazz – flyjazz.ca
– Adlair Aviation – adlairaviation.com
– Air Transat – airtransat.com
– Can Jet Airlines – canjet.com
– a další

Autem
Flexibilní způsob cestování umožňuje navštívit i místa špatně dostupná veřejnou dopravou. Pamatujte na obrovské vzdálenosti a dobu strávenou za volantem. Ujistěte se, že máte dostatek benzínu k další benzínové pumpě! Hustota osídlení je minimální, nedostatek benzínu a vody se může být velký problém! Většina automobilů jezdí na bezolovnatý benzín “unleaded fuel.” Bezpečnější je dát někomu vědět o plánu cesty pro případ nouze. Řídit může každý řidič starší 21 let, ale autopůjčovna může požadovat věk nad 25 let!

Silniční pravidla:
– jízda vpravo, většina křižovatek se semafory, ve všech rozích křižovatky je značka “Yield” nebo “Stop” – přednost má vždy první automobil, který na křižovatku přijel, pokud přijede víc aut současně, dodržuje se přednost zprava
– školní autobus stojící na silnici a bliká, znamená – STOP pro auta v obou směrech – vystupují děti
– zleva nic nepřijíždí, můžete na červenou odbočit vpravo (s výjimkou Montrealu)
– rychlost na dálnicích je 100 km/hod
– rychlost mimo obec je 80 km/hod
– rychlost v obci je 50 km/hod

Pronájem auta:
– různé ceny, lépe rezervovat předem u větších autopůjčoven
– nebo využijte tzv. “fly-drive package”, sleva letecké společnosti na půjčení auta přímo na letišti
– podmínkou pro půjčení auta je většinou vlastní platební karta.
– předložení českého řidičáku, mezinárodního řidičáku a cestovního pasu.
– většina autopůjčoven předběžně zablokuje částku za pronájem + vratnou zálohu ve výši 500 až 1000 CAD, částku lze zredukovat připojištěním pro případ poškození auta
– pokud budete cestovat více, zvážte půjčení auta bez omezení najetých kilometrů
– dostatečné pojištění – Loss Damage Waiver (LDW), není v ceně pronájmu, cca až 15CAD/den

Před půjčením ověřte:
– možnosti neomezeného počtu ujetých kilometrů (limited/unlimited mileage)
– možnosti jednosměrného pronájmu, případně příplatek za tuto službu
– možnosti mimosezonních či mimo víkendových slev
– možnosti cestovat s autem mimo stát, kde si auto půjčujete
– podmínkách a sazbách v případě více než jednoho řidiče
– platbě za benzín, příp. poplatek, pokud nevrátíte auto s plnou nádrží
– poplatku za pozdní vrácení auta (denní či hodinová sazba)
– zkontrolujte stav auta – ujistěte se, že zjištěné vady jsou zaznamenány v popisu stavu vozidla, jinak budete platit za poškození auta!

Nejčastěji používané autopůjčovny:
– Alamo: alamo.co
– Avis: avis.com
– Budget: budget.com
– Dollar: dollar.com
– Hertz: hertz.com
– SIXT: sixt.com
– Thrifty: thrifty.com

Autobusem
Mnoho autobusových přepravců, neexistuje celostátní síť dálkových linkových autobusů, větší množství nabízí společnost Greyhound Canada. Dálkové linky jezdí často a jejich standard je velmi dobrý. Větší společnosti mývají vlastní autobusové zastávky, ale v odlehlejších místech. Jako zastávka slouží benzínová pumpa nebo motel, apod. Cena jízdného je podle ujetých kilometrů. Jednosměrná jízdenka směr Toronto–Montreal = cca 96 CAD (540 km). Výrazné slevy  můžete získat při včasné koupi. Ceny a trasy přepravců naleznete v průvodci Official Canadian Bus Guide.

– Síť poboček a plánovač trasy
www.greyhound.ca, info linka 800/661-8747 – jízdenky z jednoho místa do druhého, pokud máte přesný plán cesty
– Travel pass – časově omezenou jízdenku na danou lokalitu/celou Kanadu
– Greyhound Discovery Pass – slevový kupón, koupíte 3 týdny předem i z Evropy. Průkaz je platný 7, 15, 30 nebo až 60 dní.

Lokální dopravci:
pro danou trasu nabídnou levnější jízdné, ale jezdí jen v určité oblasti
– Acadian Lines Buses – Přímořské provincie, acadianbus.com
– Coach Kanada Buses – Ontario a Québec, coachcanada.com
– DRL Coachlines – Newfoundland, drlgroup.com
– Ontario Northland Buses – Ontario, autobusy i vlaky, webusit.com
– Sasketchewan Transportation – Sasketchewan, stcbus.com

Organizované autobusové zájezdy:
Řada společností organizuje zájezdy, ale umožňují i pouhou přepravu. V každém větším městě jsou společnosti organizující výlety a přepravu pomocí tzv. hop on/hop off minibusů, můžete naskočit a vyskočit kdekoliv a kdykoliv. Nejznámější společností nabízející organizované zájezdy po Kanadě je Moose Travel Network – www.moosenetwork.com, přepravuje turisty do hůře dostupných mís a zajišťuje svým klientům i místo v hostelu, kde minibus zastaví.

Společnost nabízí výhodné “Bus Passes”:
– dvoutýdenní West Pass – 900 CAD
– dvoutýdenní East Pass – 470 CAD
– Mega Moose Pass – 900 CAD, pokrývá obě části země

Vlakem
Kanadská pacifická transkontinentální železnice stavěná v letech 1881–1885, spojila východní Kanadu s British Columbia. V 90. letech 20. století byly vlakové tratě zredukovány, cestování vlakem již nepatří k nejvyužívanějším. Národní společnost VIA Rail – momentálně jen pár osobních vlaků, ale spoje mezi Montrealem a Torontem jsou stále vytížené a spolehlivé. Společnost nabízí i několik spojů do nádherných částí Kanady. Ceny jízdného se liší podle sezóny a sedadla jaké si koupíte, můžete zaplatit 600–2000 CAD.

– VIA Rail Passes – zlevněné jízdné
– Canrailpass – neomezené cestování 12 dní, červen–říjen 890CAD, zbytek roku 530CAD
– North American Rail Pass – neomezené cestování 30 dní, můžete využívat i vlaky společnosti Amtrak v USA, červen–polovina října 1150 CAD, zbytek roku 815 CAD

Místní vlakové společnosti:
– VIA Rail – viarail.ca
– Rocky Mountaineer – rockymountaineer.com
– Polar Bear Express – northlander.ca
– Algoma Central Railway – agawacanyontourtrain.com
– White Pass – whitepassrailroad.com

Na kole
Snadná přeprava, ve většině měst je vybudovaná síť cyklostezek, existují malé trajekty na přepravu kol a cyklistické mapy jsou k dostání v každém turistickém centru. Informace najdete na stránkách Kanadského cyklistického svazu (www.canadian-cycling.com) nebo v publikaci Cycling Guide to Cycling in Canada. Kola se dají pronajmout cca za 15CAD/1den.

Driveaway
Alternativní způsob cestování, pronájem auta někoho, kdo potřebuje své vozidlo přepravit z jednoho místa na druhé a náklady platí majitel vozidla – v Severní Americe hojně využívaný. Informace hledejte Automobile Driveaways.

Telefony. . .

– české mobily nefungují spolehlivě, pořídťe si SIMku na místě pokud budete delší dobu.
Při volbě operátora vezměte v úvahu:
– s kým budete asi nejvíce volat a jako operátora používá váš kamarád
– jak často budete volat a posílat SMS
– předpoklad délky hovorů
– rozsah pokrytí
– pro mezinárodní hovory berte v úvahu časový rozdíl podle místa kde se nacházíte
– telefonní kartu Pre-Pay zakoupíte v novinovém stánku, marketech i prodejnách operátorů

Životní náklady. . .

Vcelku mírné ve srovnání se západní Evropou, nejvíce platíte za ubytování. Běžné průměrné týdenní náklady cca 50-100.00 CAD, ceny se liší dle místa nákupu a typu stravování. Podle doporučení by měl mít každý při vstupu do Kanady cca 2500 CAD, aby pokryl počáteční náklady spojené s ubytováním, stravováním, vyřizováním zaměstnání atd. Nikdo Vám nemůže zaručit, za jak dlouho si práci najdete, a tak je lepší mít finanční rezervu.

Orientační ceny:
– ubytování – měsíčně cca 300 – 400 CAD
– jídlo – měsíčně cca 200 – 300 CAD pokud si vaříte sami
– doprava – měsíční tramvajenka po městě cca 100 CAD
– telefon – místní hovory měsíčně cca 30 CAD
– snídaně = 5-15$, oběd = 10-20$
– brunch = 10-13$ /breakfast+lunch = brunch = čas mezi snídaní a obědem/
– voda 1l = 3.00$, Coca Cola 0,5l = 2.50$
– zmrzlina = 4$, káva = 4$
– prací prášek 1kg = 7$
– vstupenka do kina = 13$ /každé úterý se slevou/
– plavecký bazén = 7$
– mapy měst – cestovní kanceláře vydávají dostačující mapy běžně k dostání u novinových stánků cca za 10$

Jen pro informaci:
Kanada používá odlišný metrický systém, pro lepší orientaci doporučujeme, zjistěte si kolik obnáší – libra, unce, pinta, gallon, yard, stopa, palec, míle a na moři míle námořní! Budete potřebovat adeptér na připojení do zásuvekmobil, fén, apod./ – jiný typ zásuvky a napětí 120V, stejně jako USA!

Kanada zavedla vízovou povinnost pro české turisty v červenci 2009, po té co stoupl zájem žadatelů o azyl. Díky tomu se na vídeňské ambasádě tvořily dlouhé fronty a mnohé zájemce to odradilo. Později počet českých turistů klesl díky zavedení vízové povinnosti a ambasáda zareagovala otevřením vízového oddělení v Praze. Po zrušení turistických víz bylo oddělení v roce 2014 uzavřeno! Vízová povinnost pro občany ČR zůstává pouze v případě, že důvod vaší cesty je dlouhodobý za účelem studia, práce, pracovní stáže, apod. Stejně jako jiné vízové destinace tak i Kanada nabízí různé možnosti ke vstupu do země. Podávat žádosti lze ve Vídni nebo on-line.

Správný typ víza závisí na důvodu cesty do Kanady
Turistické, Studentské, Working Holiday, Pracovní, Emigrace

Turistické vízum

Vízová povinnost pro občany ČR byla zrušena v listopadu 2013 pro krátkodobý pobyt v Kanadě. Nově je vyžadována tzv. cestovní registrace eTa vztahující se na návštěvníky, kteří do Kanady cestují letecky. Cestovní Registrace eTa je povinná od 15.3.2016

Cestovní registrace eTa. . .
– eTa (electronic Travel Authorization) – elektronická registrace pro státy s bezvízovým stykem
– povinná pro každého, kdo do Kanady cestuje letecky
– platná 5 let nebo po dobu platnosti pasu
– vyřízení registrace stojí 7 CAD a obvykle bývá schválená obratem
– žádost o eTa lze podat pouze elektronicky
– k vyřízení je potřeba platný pas, platební karta a emailová adresa
– držitelé jiných platných víz do Kanady registraci eTa nepotřebují
– žádosti o eTa lze podávat od 1. 8. 2015
– přímou žádost můžete poda na:  https://www.canadianonlinevisa.com
– na stránkách kanadského imigračního úřadu – cic.gc.ca, najdete kompletní informace

Studentské vízum 

Žádosti o studentské vízum nebo pracovní povolení a trvalý pobyt lze podáva pouze na Velvyslanectví Kanady ve Vídni, rádi pomůžeme. Vízum je vhodné pro zájemce o studium na více než 6 měsíců. Opravňuje ke vstupu do země za účelem studia či oblíbeného studijně – pracovního programu Co-Op Program/dříve Study&Work/. Žádost lze podat klasicky písemně nebo on-line v momentě, kdy jste přijati ke studiu! Podmínky pro podání žádosti o vízum se mění podle národnosti klienta, účelu cesty, ale například i délky plánovaného pobytu.

Co-Op Program
Kromě běžných jazykových kurzů se studentské vízum vztahuje i na tyto programy. Studium lze začít kdykoliv během roku dle vybraného termínu. Klasický Language Co-Op Program, nahradil nový typ studia a sice Professional Co-Op Program. Studijní část programu netvoří kurzy angličtiny, ale již odborně zaměřené kurzy – Hospitality, Business Management, Marketing! Program je rozdělen do 2 částí – studijní a pracovní a podle toho je nastaven typ. Studenti si hledají práci sami nebo pomůže škola, která je obvykle schopná zajistit neplacenou stáž  –  Internship, nebo placenou praxi v restauraci, hotelu, cestovní kanceláři, službách, apod. Od 1.6.2014 nově s PP – Part Time 20hod./týdně během studia, což v minulosti neexistovalo!

Základní informace
– doba trvání programu – 24–48 týdnů /obvyklá je min. délka je 24+24 týdnů/
– studium a práce – v poměru 50:50, čím delší studium tím delší práce
– začínáte studiem následně navazuje práce /placená s pracovní smlouvou/
– změna k  01. 06. 2014 = pracovní povolení během studia – Part Time /20hod. týdně po škole/
– placená práce Full Time /plný úvazek v druhé polovině programu po ukončení studia/
– pro účast v programu Co-Op je potřeba získat studentské vízum s pracovním povolením

Požadavky pro uplatnění žádosti  o studentské vízum
– Vyplněné formuláře – elektronicky v angličtině nebo francouzštině
– Formulář – IMM1294E/For Study Permit
– Formulář – IMM5645E/Family Information

Formuláře získáte na oficiálních stránkách kanadské ambasádycic.gc.ca
– Letter of Aceptance – potvrzení o přijetí ke studiu /vystaví škola na základě platby/
– Biometrický cestovní pas  – platný min. 6 měsíců po návratu
– 2 shodné fotografie – 35x45mm s neutrální výrazem, zadní strana s podpisem a dat. nar.
– Finanční krytí – 1rok/$CAD 10.000 – originály výpisů z účtu za poslední 4 měsíce
– Reference banky – písemné potvrzení o zůstatku převedeného na CAD
– Výpis z rejstříku trestů – ne starší než 2 měsíce /přeložen do angličtiny/
– Osoby mladší 18 let cestující bez rodičů – předloží notářsky ověřené, písemný souhlas rodičů + kopii rodného listu /by mělo mít dítě u sebe po celou dobu studia/
– Motivační dopis – osobní odůvodnění cesty /v angličtině/
– Doklad o vlastnictví osobního automobilu /pokud jste vlastníkem/
– Kopii rezervace letenky
– Potvrzení o zaměstnání /délka, pozice, krátká reference/
– Potvrzení o studiu
– Form IMM5483/Dokuments Checklist
– Originál dokladu o zaplacení vízového poplatku – platba je akceptována pouze v Euro

Všechny dokumenty musí být úředně přeloženy do angličtiny/francouzštiny, kromě bankovních výpisů, ke kterým by vám měla vaše banka vydat doplňující písemné prohlášení o aktuálním zůstatku převedeného dle aktuálního kurzovního lístku na kanadské dolary. Neúplná žádost může být důvodem k jejímu zamítnutí!

Doba vyřízení:                 5 a více týdnů dle náročnosti zpracování
Vízový poplatek:             115 EUR na účet ambasády /nevratný za všech okolností/
On-line žádosti kartou – VISA, MasterCard/, zkontrolujte limit!
Poplatek za vyřízení:     3.500 Kč + 150 Kč poštovné, pokud nejste naším klientem

Instrukce pro zahraniční studenty:
Více na:
www.educationau-incanada.ca, předem odletem zajistěte, vyřiďte, zkontrolujte:

– zvací dopis ke studiu v Kanadě /vydá škola na základě přihlášky a platby/
– pas pouze biometrický, platný min. 6 měsíců po návratu
– všechny potřebné formuláře k podání žádosti vízum
– rezervaci letenky
– zdravotní a cestovní pojištění na celou plánovanou dobu pobytu
– rezervaci ubytování v Kanadě
– odvoz z/na letiště
– cestovní šeky nebo platnou platební kartu /VISA, MasterCard/ + menší hotovost
– váhu zavazadel a cestovní limity /myšleno nepovolené předměty, množství tekutin, atd./
– vše potřebné – ve škole, práci, na úřadech, atd.
– všechny požadované dokumenty, udělejte kopie – zálohujte

Které dokumenty to jsou:
– Pas
– Letenka
– Cestovní a zdravotní pojištění
– Letter of Acceptance /zvací dopis ze školy/
– Klíčová adresa a důležitá telefonní čísla
– Bankovní výpis dokazující dostatečné finanční krytí
– Letter of introduction from Canadian immigration /máte-li/
– Lékařský dokument /např. – berete léky na předpis, které potřebujete mít s sebou/
– Cestovní šeky /pokud máte v úmyslu použít/
– Potvrzení o zdravotním stavu
– Doklad o historii vašeho vzdělání a kopii VŠ diplomu
– Zjistěte si informace o Kanadě a městě, které hodláte navštívit a kde budete studovat.

 

WHV – Working Holiday víza

Aktuálně: Podmínky pro podávání žádosti o WH víza se od roku 2016 výrazně změnily. Sledujte oficiální web programu International Experience Canada na www.cic.gc.ca

Pracovní prázdniny (Working Holiday)
Je program určený mladým lidem, kteří chtějí vycestovat do Kanady, poznat krásy přírody, kanadskou kulturu a společnost a zároveň mít povolení vykonávat placené práce za účelem přivýdělku po dobu max. 12 měsíců. Tento nejrozšířenější typ víz s pracovním povolením je zařazen do programu Zažijte Kanadu (International Experience Canada, často jen “IEC”). Víza umožňují občanům ČR ve věku 18-35 let po dobu 1 roku poznávat zemi, cestovat, neomezeně pracovat a až 6 měsíců studovat.

– žádost o vízum se podává online
– doba vyřízení žádosti je 1 – 2 měsíce
– více informací najdete v Často kladených dotazech níže

Požadavky a podmínky účasti:
– věk 18 – 35 let dovršených v den podávání žádosti
– žadatel musí být občanem ČR a mít v ČR trvalý pobyt

Podání žádosti o vízum je poměrně složitá záležitost, podává se ve dvou fázích jako dva soubory dokumentů. První soubor dokumentů posuzuje oddělení Zažijte Kanadu (IEC), které určí, jestli jste způsobilí k účasti v programu. Druhý soubor posuzuje vízové a imigrační oddělení, které určí, zda jste způsobilí k získání pracovního povolení.

Podmínky žádosti
O WHV lze žádat pouze online. Od roku 2016 funguje zcela nový systém i výběru uchazečů. Dříve fungoval princip “kdo dřív přijde, ten dřív mele”, nyní je možné podávat žádosti v průběhu celého roku. Zájemci budou evidováni kanadským imigračním úřadem v tzv. “Pools”, kde jsou soustředěny všechny žádosti. Kanadský imigrační úřad pak v pravidelných kolech (tzv. “rounds of invitation”) pošle určitému počtu náhodně vybraných uchazečů výzvu, aby dodali potřebné dokumenta a dokončili žádost o samotné WHV. Aktuální informace doporučujeme sledovat na oficiálních stránkách International Experience Canada. Upozorňujeme, že podmínky žádosti se mohou rok od roku mírně lišit.

První část žádosti: jak se registrovat do IEC poolu
– Vyplnit dotazník “Come to Canada
– Získat jedinečný osobní kód (Personal Reference Code)
– Založit si účet v systému MyCIC (registrace přes “GC Key”)
– Podat žádost o pracovní povolení (Application for Work Permit”)
– Zařadit se do IEC pool

Druhá část žádosti: po získání pozvánky v MyCIC
– Formulář žádosti o pracovní povolení
– Formulář Informace o rodině
– Fotografie o rozměrech minimálně 35 mm x 45 mm
– Výpis z rejstříku trestů České republiky bez záznamů (ne starší než 6 měsíců)
– Výpis z rejstříku trestů ze zemí, kde žadatel pobýval za posledních 5 let déle než 6 měsíců
– Kopie cestovního pasu /stránka s fotografií/, platný min. 6 měsíců po návratu
– Úplný a aktuální profesní životopis v anglickém nebo francouzském jazyce
– Dopis o přijetí do programu Zažijte Kanadu (ze systému Kompass)

Na co byste se asi rádi zeptali:
Žádost má 2 fáze: 

– Registrace do tzv. IEC pool (viz výše),
– Žádost o pracovní povolení přes web MyCIC.

  1. Při registraci do IEC pool nerozhoduje rychlost, žádosti jsou sbírány průběžně.
  2. Náhodně vybraní uchazeči jsou vyzváni k dokončení žádosti po určité době.
  3. Následně podáte žádost o pracovní povolení přes web MyCIC.
  4. Vyplníte formulář pro pracovní povolení, formulář o rodině
  5. Dodáte fotokopii pasu + 1x foto, výpis z rejstříku trestů, životopis, zvací dopis “Letter of Invitation”
  6. Zaplatíte poplatek.
  7. Všechny dokumenty musí být v angličtině s oficiálním anglickým překladem.
  8. Můžete žádat do 35 let, nejpozději den před 36. narozeninami.
  9. Můžete žádat max. 2x, vždy v jiné kategorii, např. 1x WH, 1x Young Professional.
  10. Pokud jste byli v Kanadě s WHV před 1.1.2010, můžete se WH zúčastnit opakovaně.
  11. Vyřízení žádosti trvá 1-2měsíce od podání, jen online i ze zahraničí, ne poštou/osobně.
  12. Pokud jste žili v cizině 6 měsíců a více, musíte doložit výpis z rejstříku trestů odtamtud.
  13. Výpis z rejstříku trestů z Austrálie získáte na stránkách: Australian Federal Police
  14. Návod, jak získat výpis z trestního rejstříku z UK: acro.police.uk
  15. Návod, jak získat výpis z dalších zemí naleznete: cic.gc.ca
  16. K žádosti o vízum není potřeba přikládat letenku, ani rezervaci letenky.
  17. WHV nelze prodloužit, maximální platnost je 1 rok.
  18. V Kanadě můžete status změnit na studentské nebo pracovní vízum, ne cestování.
  19. Zdravotní prohlídku vyžaduje jen práce s dětmi nebo zdravotnictví. Prohlídku provádějí smluvní lékaři ambasády a stojí cca 3000 Kč.
  20. Při vstupu do Kanady předložíte imigračnímu úředníkovi doklad o zdravotním pojištění na celou dobu pobytu. Pojištění sjednejte až obdržíte vízum.
  21. Běžné pracovní povolení pro Zažijte Kanadu neumožňuje pracovat v oborech – péče o děti a přestárlé, ve zdravotnictví, leteckých oborech nebo na lodi!

Doba vyřízení:                  4–8 týdnů
Vízový poplatek:              115 Eur

Poplatek je vratný – pokud žádost nebyla přijata /nekompletní formulář/, žadatel nesplňuje kritéria, povolení nemůže být vydáno pro přistěhovalce, z důvodu náhlé nemoci, trestního záznamu, nebyl neprokázán návrat do rodné země, naplněné kvóty, dobrovolné odstoupení před vyjádřením ambasády

Pracovní vízum

Umožňuje pracovat, ale zároveň je poměrně obtížné ho získat. Největší šanci máte na základě nabídky kanadského zaměstnavatele, pak můžete o vízum žádat a pracovat legálně. Žádosti bývají z pravidla ověřovány kontrolním úřadem HRSDC – „Human Resources and Skills Development Canada“ – úřad posuzující, zda místo, které Vám bylo nabídnuto, nemůže prvotně obsadit kanadský občan. Valná většina zájemců využívá možnosti spojeení studia a práce v rámci Co-Op Programů nebo programu “Zažijte Kanadu”.

Podmínky pro podání žádosti:
– vyplněný formulář – v AJ nebo F
– platný biometrický cestovní pas, min. 1 rok po návratu, včetně dalších spolucestujících osob
– 3 shodné fotografie 35 x 45mm s neutrálním výrazem /hlava, ramena/
– doklady o finančním zabezpečení během pobytu – originály výpisů z účtu, vkladní knížku, cestovní šeky, stejně i spolucestující, cca 100-150CAD/den!
– doklad o činnosti – potvrzení o zaměstnání, studiu, podnikatelé ŽL, o příjmu důchodu
– plán cesty, rezervaci letenky – čím více informací poskytnete, tím máte větší šanci
– doklad o zajištěném ubytování
– zdravotní potvrzení
– zvací dopis nebo pracovní smlouva
– doklad o zaplacení vízového poplatku  =  100 EUR na účet č. 222611085/0300 – hotově,
– poplatek ambasádě je nevratný i v případě zamítnutí žádosti

Doplňující pracovní povolení
– můžete získat na stáž pokud máte platné studentské vízum
– stáž musí být součástí studijního programu ne delší než 50% studijní části

Žádost lze doručit na adresu:
Citizen and Immigration
Work Permit CPC
Vegreville 6212, 55 Avenue, Unit 202
Vegreville – Alberta, T9C 1X6
Canada

Pozor!
Každá žádost se řeší individuálně. Žadatel může být na základě rozhodnutí konzula vyzván k pohovoru nebo k předložení dalších dokumentů i k lékařské prohlídce. Kanadský imigrační úředník, disponuje širokými pravomocemi, může existence platného víza před vstupem na území Kanady odepřít či zkrátit vyznačením data, do kterého musí návštěvník zemi opustit. Zápis provede do cestovního pasu u vstupního razítka vyznačením zpátečního letu. Imigrační orgány vyhostí také každého, kdo poruší jakýmkoliv způsobem tzv. Kód cestujících a zároveň jsou oprávněny vymáhat peněžitou kauci v řádech set až tisíců CAD, třeba i při snaze o překročení povolené doby pobytu, kauce je vratná při odjezdu dotyčné osoby z Kanady. Splnění podmínek pro vstup do země prokazuje návštěvník vyplněním a podpisem deklarace na palubě letadla a po přistání může být na letišti vyzván ke krátkému pohovoru. Nesplnění podmínek může být důvodem k vyloučení z přepravy.

Doporučujeme!
Vyřízení zdravotního pojištění na celou plánovanou dobu, kratší termín s úmyslem doplatit zbývající dobu dodatečně může být rovněž důvodem zkrácení povolené délky pobytu imigračním úředníkem. Mezi ČR a Kanadou neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní ZP, proto je zdravotní pojištění důležitou součástí cesty. Náklady na lékařské ošetření ve srovnání s ČR je mnohonásobně vyšší a poskytnutí potřebné péče bez zdravotního pojištění neodpovídá evropskému standardu

Emigrace do Kanady

Nikdy není úplně snadná, avšak možnost existuje. Než se rozhodnete pro emigraci, je nutné zvážit požadovaná hlediska. Mimo jiné také jaký imigrační program zvolíte. Je několik způsobů, jak získat trvalý pobyt “Permanent Residency.”

– Skilled Workers and Professionals – osoby, které se chtějí usadit a pracovat v Kanadě
– Canadian Experience Class – osoby, které aktuálně pracují, pracovali či promovali v Kanadě
– Provincial Nominees – podpora provinciím, vzdělanostní/ekonomická – nabídka emigrace
– Family Class – máte kanadské občanství /trvalý pobyt, přistěhování rodiny kvůli finanční podpoře
– Business Immigration Program – pro podnikatele plánující investici, podnikání, živnost

Skilled Workers and Professionals
Program představuje jeden z nejrozšířenějších způsobů získání trvalého pobytu. Program je pro osoby, vybrané na základě schopnosti stát se ekonomicky aktivními. Jedním z nejdůležitějších kritérií je prokázání odborné způsobilosti, tzv. Skill Assessment a také schopnosti být ekonomicky aktivní a adaptabilní.

Žadatelé musí splňovat požadovaná kritéria:
– nabídka na konkrétní pracovní pozici
– nebo alespoň jeden rok práce jako Temporary Foreign Worker nebo mezinárodní student
– nebo jste pracovník, s alespoň jednoletou zkušeností na pozici ze seznamu
– všichni žadatelé musí mít alespoň roční pracovní zkušenost za posledních 10 let

Pokud splníte kritéria, bude dále posuzováno:
– vzdělání
– pracovní zkušenosti
– znalost angličtiny nebo francouzštiny
– věk
– adaptabilita
– zda jste si předem zajistili práci v Kanadě

Canadian Experience Class
Program určený pro dočasné zahraniční pracovníky anebo pro zahraniční studenty, kteří v Kanadě ukončili určitý typ post-sekundárního vzdělání (VOŠ, VŠ…). Osoby, které splňují tyto podmínky, budou považovány za vhodné kandidáty – znají kanadskou společnost, kulturu, jazyk.

Žadatelé musí splnit:
– být zahraniční pracovník, který v Kanadě pracoval po dobu 2 let a více,
– být zahraniční student co promoval v Kanadě/post-sekundární vzdělávání, min. 1 rok pracoval
– vykonávat práci a studium s platným povolením
– zažádat o přidělení trvalého pobytu, zatímco jste v Kanadě, anebo do 1 roku od návratu

Pokud splníte kritéria zmíněný výše, pak bude dále posuzováno:
– vzdělání,
– pracovní zkušenosti,
– znalost angličtiny nebo francouzštiny,
– věk,
– adaptabilita

Každý žadatel je odpovědný za svou žádost o vízum, kterou si sám podá na Kanadském velvyslanectví ve Vídni. Nejsme autorizovaný imigrační poradce Kanadského velvyslanectví, nemáme oprávnění zastupovat žadatele před úřady a negarantujeme udělení víza. Nabízíme pouze konzultační schůzku, na základě které je žadatel schopen odeslat na velvyslanectví kompletní žádost.

Velvyslanectví Kanady v Praze
Ve Struhách 95/2
160 00 Praha 6 / Czech Republic
Tel.: +420 272 101 800
Fax: +420 272 101 890
E-mail: canada@canada.cz
Web: www.canada.cz
/Autobusem č.131 ze stanice metra A/Hradčanská nebo z vlakové zastávky Praha Bubeneč/
Upozorňujeme:
Při návštěvě velvyslanectví nesmíte mít žádná elektronická zařízení, tašky a zavazadla. Mobilní telefony můžete uložit u bezpečnostní služby. Velvyslanectví za uložené věci neodpovídá!

The Canadian Embassy – Vienna
Immigration section
Laurenzerberg 2
A – 1010
Vienna 
/ Austria
E-mail: vienna@international.gc.ca
Web: www.canada.at

Většina nabízených škol v Kanadě, spolupracuje s místními pojišťovnami a umožňuje zprostředkování zdravotního pojištění dle jejich sazebníků. Platbu můžete provést zároveň s platbou kurzu a zajistit si tak klidnou cestu i průběh kontroly imigračním úředníkem po přistání na letišti. Bez doložení dokladu o pojištění vás nemusí pustit do země nebo jen na omezenou dobu, na kterou pojištění prokážete správným dokladem. Stává se celkem běžně, že někteří účastníci uhradí poměrnou část s úmyslem uhradit zbytek později a pak nastane problém. Imigrační úředník je plně oprávněn rozhodnout o délce vašeho pobytu a stává se často! Rozhodně nedoporučujeme riskovat!!

Proces financování je oproti ČR velmi rozdílný. . .

– lékaře hradíte v plné výši – hotově, kreditní kartou, cestovním šekem, s účtem navštívíte pobočku pojišťovny nebo zašlete poštou, pojišťovna účet proplatí dle pojistných podmínek
– při úrazu se k vám dostaví lékařská pomoc, úhrada za ošetření se řeší následně po té
– kontakty na všeobecné i odborné lékaře najdete v tamních žlutých stránkách,
– lékárny jsou dobře zásobené, dostanete i dobrou radu, zvláště pro orientaci v cizích názvech léků

Zdravotní pojištění je požadováno na celou dobu pobytu při příletu do Kanady, je striktně kontrolováno imigračními úředníky přímo na letišti. Velmi dobrou zkušenost s pojištěním studijního pobytu v Kanadě, mají naši klienti s CSOB.

Podmínky dlouhodobého pojištění u CSOB

Případný úraz či onemocnění v zahraničí, uhradí v souladu s pojistnými podmínkami potřebné náklady na:

– ambulantní lékařské ošetření,
– předepsané léky a zdravotnický materiál,
– hospitalizaci včetně dopravy do nemocnice,
– léčbu, diagnostiku a lékařsky neodkladnou operaci,
– zubní ošetření k odstranění akutní bolesti (do výše 10 000 Kč),
– pobyt člena rodiny ve vaší blízkosti při hospitalizaci,
– převoz nemocného do ČR,
– návrat spolucestujících nezletilých dětí do ČR,
– převoz tělesných ostatků do ČR.

 

Vyberte školu v:

Calgary
Montreal
Toronto
Vancouver
Victoria
Whistler