Studuj, pracuj, cestuj, poznávej – celý svět čeká! Před cestou poradíme.
JAK NA TO? – Škola, kurz, vízum, ubytování, přílet na místo. . .
Pokud nemáte zcela jasno, poradíme vám. Správně se rozhodnout, vše zařídit a připravit se na cestu zabere nějaký čas, zvláště u vízových destinací a dlouhodobých pobytů, ale není třeba se stresovat. Uděláte si jasnou představu, vše naplánujete s naší pomocí a připravíte se na cestu.
Co by mělo při výběru rozhodovat:
- Důvody ke studiu – jazyk, kariéra, cestování, zábava, . . .
- Záliby, zájmy a potřeby nebo podnebí, které vám vyhovuje
- Typ kurzu, termín odjezdu a délka plánovaného pobytu
- Úroveň angličtiny před odjezdem
- Pracovní možnosti v dané lokalitě
- Finanční možnosti, pracovní vytížení doma
Předem ověřte cenu, spočítejte náklady:
Vyberete vhodnou destinaci, školu a kurz nebo kurzy. Obdržíte nezávaznou předběžnou kalkulaci, uděláte si představu o nákladech spojených s pobytem, rozhodnete se jak upravit časový harmonogram a jaké služby vám budou vyhovovat. Seznámíte se s podmínkami školy a vyplníte přihlášku, podepíšete smlouvu a vše je připravené. Potvrzením přihlášky získáte od vybrané školy pozvánku ke studiu, tzv. potvrzující dopis – LoA /Letter of Acceptance/ nebo LoO /Letter of Offer/. Po zaplacení školného /vždy předem/ získáte od školy tzv. CoE /Confirmation Letter/. Potvrzující dopis – jedna z hlavních podmínek k podání žádosti o studentské vízum do vízových destinací!
Základní údaje pro přihlášku – “Application form”
- Základní osobní údaje /ošetřeno GDPR/
- Požadovaný typ studia – jeden a více kurzů
- Termín kurzu a délka studia
- Požadovaný typ víz
- Výběr ubytování + rezervaci v místě studia
- Doplňkový servis – letenka, odvoz z letiště, pojištění, . . .
- Potvrzení o přijetí ke studiu. . .
» Více
První den ve škole:
- Noví studenti absolvují vstupní test a jsou zařazeni do kurzu podle úrovně znalosti jazyka
- První den školy „Orientation day“ – seznámíte se školou, vybavením a způsobem výuky
- Následuje procházka městem, seznámení s místní dopravou, kulturou, službami, apod.
- Během prvních dnů pobytu budete muset vyřídit – zdravotní kartu, bankovní účet, daňové číslo /zvláště u dlouhodobých pobytů a pobytů s pracovním povolením/
Cestovní pas – pečlivě zkontrolujte
Do všech destinací jsou akceptovány pouze pasy biometrické! Také pro studijní pobyt v Evropě budete potřebovat pas, NE občanský průkaz. Řádně zkontrolujte typ pasu, dobu platnosti, případně včas pořiďte nový. Pokud použijete OP a dojde ke ztrátě nebo odcizení, česká ambasáda, např. v Londýně, nevystaví náhradní doklad, ale pouze týdenní pas, na který odjedete domů, pokud do ČR neodjedete, máte smůlu. Bez OP, např. v Anglii vás nikdo nezaměstná, úřady nezaregistrují a způsobíte si tím velké problémy. Obdobně fungují i ostatní státy EU. Tomu se vyhnete když použijete platný pas nebo ho budete mít v záloze. Vízové destinace mají striktně stanovená pravidla!
Vízum pro vízové destinace a proces vyřizování:
Požadavky pro vydání a délka vyřízení se liší pro jednotlivé destinace /více v info o vízech/. Po podání přihlášky a přijetí do kurzu, následuje vyřízení platby trochu papírování. Získáte tzv. “Confirmation Letter” či podobný typ dokumentu, na základě kterého lze žádat o vízum. Na dobu kratší než 3-6 měsíců /podle destinace/, získáte vízum turistické a potvrzení o přijetí ke studiu nemusíte předkládat imigračnímu úředníkovi při příletu na místo určení pokud si ho sám nevyžádá. Pro dlouhodobé pobyty je tento dokument povinný, bez něj nelze žádost podat! Vízum můžete vyřídit osobně nebo využít naší asistence v rámci kompletního servisu. Žádosti o turistické vízum kamkoliv a dnes i studentské vízum, lze podat pouze on-line, jen některá vyřizují ambasády.
Budete potřebovat ubytování a letenku:
Rezervaci vhodného ubytování zajistíme dle požadavku zároveň s výběrem školy a místa pobytu nebo následně po obdržení víz do vízových destinací. Letenku s datem odpovídajícím vybranému kurzu doporučujeme zajistit zásadně až po vyřízení všech formalit, zvláště až po získání potřebného víza u vízových destinací. Je náročné řešit změnu letenky v případě, že by se vyskytl jakýkoliv problém – poradíme, pomůžeme! Rezervace a vystavení letenky, potvrzení a poplatek za ubytování, cestovního pojištění, transfer z letiště a další doplňkové služby jsou součástí kompletního servisu.
Přílet do vybrané destinace:
Bezvízově bez problémů kamkoliv. Po příletu do země s vízovou povinností prověří imigrační úředník vaše dokumenty. Bude požadovat pas s vízem a vyplněnou kartu o vstupu do země, kterou obdržíte v letadle. Může se ptát na účel cesty, požadovat potvrzení o přijetí do školy podle typu víza – zmiňovaný “Confirmation Letter” “Letter of Acceptance“, proto mějte dokument připravený. Může také požadovat dokument k cestovnímu a zdravotnímu pojištění na celou dobu pobytu /zvláště v Kanadě/ nebo doklad o dostatečném finančním krytí /například Nový Zéland/. Vyzvednutí a odvoz z letiště do místa ubytování si můžete rezervovat v rámci servisu. Transfer z letiště funguje různě podle požadavku nebo v souvislosti typem ubytování. Může to být někdo z rodiny v případě Homestay, zástupce ubytovací agentury nebo zástupce školy v případě letních mládežnických pobytů. Poplatek v rámci servisu není v žádném případě povinný, pro odvoz z letiště můžete využít také místní Taxi služby.
» Skrýt
NEŽ ZAČNETE BALIT – Dobrá rada zní. . .
Sepište seznam – časový harmonogram. Při slovním spojení „studium v zahraničí“, se vybaví okamžitě myšlenka na administrativní kolotoč před cestou – úřady, pojišťovna, banka, atd. Sepište termíny, které musíte dodržet, seznam dokumentů a povolení, které musíte opatřit a vyřídit. Určete si priority a vyhněte dohánění termínů na poslední chvíli.
Pro případ nouze si uložte kontakty. Může se stát, že ztratíte pas, omylem něco zničíte, potká vás katastrofa, proto je dobré mít u sebe důležité kontakty, např. sídlo české ambasády ve vybrané zemi, telefon na hasiče, záchranku a policii, vizitku asistenční služby zdravotního a cestovního pojištění.
Banky/Finance – Ptejte se předem – Spočítejte výdaje. . .
Zrušte domácí účet, žádejte o snížení tarifu, plaťte je za vedení účtu. Chcete-li služby české banky využívat v zahraničí, informujte se o poplatcích. Využijte internetové bankovnictví nebo předejte plnou moc důvěryhodné osobě, aby vás zastoupila pod odbu pobytu. Zkontrolujte platnost karty a výši limitu! Ujistěte se o dostatečných financích na splátky půjčky, hypotéky, leasingu a jiných povinných splátek nebo osobě, která bude ve vaší nepřítomnosti účty platit
Založte si účet v místě studia. Pokud budete v cizině pracovat a platit účty, potřebujete účet v místní bance, která bude chtít doklad identity, doklad místní adresy, např. „utility bill“ /jakési inkaso/. Znáteli adresu před odjezdem, zajděte do banky doma a požádejte o výpis účtů za poslední tři měsíce /v angličtině/ adresovaný na novou adresu, vaše banka může mít v dané zemi pobočky /GE Money Bank, Citibank, . . ./, může otevřít účet u stejné banky v cizině.
Jaké vás čekají poplatky. Úroveň bankovních poplatků v cílové zemi bývá srovnatelná, někdy nižší než u české banky. Některé banky umožňují založení konta online přes internet a některé mají pobočky v ČR. Některé však vyžadují pouze úředně ověřený podpis. K založení bankovního účtu v zahraničí potřebujete obecně dva doklady totožnosti nebo potvrzení o studiu.
Před cestou ověřte orientačně ceny – potraviny, MHD, pojištění a další informace. Zvažte nezbytné měsíční výdaje, něco navíc – výlet, pivko, kávu, dokoupení toho co jste zapomněli přibalit. Vyjít s penězi se naučíte v průběhu pobytu, ale finanční rezerva se hodí! Můžete najít dobře placenou práci, ale nebuďte zklamaní když nebude hned ideálně podle představ, berte na vědomí proč potřebujete pracovat a časem najdete jinou.
» Více
Dlouhodobý pobyt – Ověřte si jak to funguje. . .
V rámci EU nepotřebujete vízum ani povolení k pobytu. Podmínky ostatních zemí najdete na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí. Dlouhodobý pobyt v zemích EU je nutné hlásit na příslušném úřadě nebo cizinecké policii. Vízové destinace vyřizují školy nahlášením imigračními úřadu. V EU za poplatek obdržíte potvrzení o přechodném bydlišti, poskytující podobná práva jako domácím obyvatelům – můžete založit účet v bance, pronajmout byt apod.
Telefon – Mobil na paušál – zabezpečte splácení. . .
Pokud doma platíte paušálně, zajistěte někoho, kdo bude účet platit nebo zajistěte v bance dostatek financí a trvalý příkaz. Mobil odblokujte do všech sítí. Brzy po příletu si pořiďte místní SIM kartu, abyste mohli volat rodičům a kamarádům domů, případně využijte Skype, WhatsApp, Viber, FB Messenger, ušetříte na výlet nebo večeři navíc. Najdete asi všechny operátory vyskytující se v ČR, nabídka je však větší, možná vás zaujme jiný poskytovatel.
Pošta – Vyřiďte plnou moc. . .
Pokud jste si jisti, že vám během pobytu v zahraničí budou chodit doporučené zásilky, zajděte doma na poštu a vyřiďte plnou moc v rámci České pošty pro zastupující osobu. Pro státní úřady a vyřizování záležitostí jinou osobou budete potřebovat plnou moc úředně uvěřenou.
Ubytování – Získej přehled. . .
Nabízí se několik možností, avšak ceny a úroveň bydlení v jednotlivých zemích se liší. Ubytování může zprostředkovat škola, kterou si vyberete nebo si najdete něco sami. S dostatkem financí je rozhodování jednodušší. Ve městech najdete pokoje i byty k pronájmu, cenově srovnatelné nebo o něco dražší. K tomu potřebujete potvrzení o nahlášení pobytu na úřadě, hotovost na kauci, doklad totožnosti, možná potvrzení o výši příjmu pokud nějaký máte. Výhodou privátu je flexibilita, na kolejích nebo ubytovnách máte obvykle časově danou smlouvu. Kolej znamená méně soukromí, ale snadné seznámení s lidmi, bývá blízko školy, po příjezdu se neztratíte cestou a ušetříte za městskou dopravu..
Pojištění – Zdravotní pojišťovna – Neplaťte zbytečně. . .
Před odjezdem nahlaste pojišťovně, že odjíždíte, zvláště pak dlouhodobý pobyt a v případě, že máte prokazatelně zajištěné zdravotní pojištění v cílové zemi na déle než 6 měsíců /100% platí u vízových destinací/, máte ze zákona právo povinné měsíční platby v ČR přerušit. Obecně platí doporučení o cestovním pojištění. S kartou pojištěnce EU budete v zemích EU ošetřeni stejně jako občané dané země, doporučujeme však připojištění. Zdravotnictví není levné nikde, přemýšlejte o pojištění dříve, než ho budete potřebovat. Zástupcem pojišťovny by vám měl vysvětlit jaké služby pojištění zahrnuje, je-li dostačující a kam volat v případě, že se skutečně něco stane. Ve vízových destinacích se pojištění liší.
Lékař – zubař, gynekolog, optik, dermatolog a jiní odborníci – jsou v cizině dost drahá záležitost, zajděte si před odjezdem na prohlídky. Zásobujte se! Nadstandardní krémy nebo léky na předpisy platíte navíc, např. u kožních problémů, na které dostáváte přípravek v ČR zdarma! Antikoncepci např. v Anglii, kupovat nemusíte, dostanete zdarma. Pro převoz speciálních léků, předepsaných lékařem budete potřebovat lékařskou zprávu v angličtině a speciální pas, zvláště pro země s vízovou povinností!
» Skrýt